1 milyon arsa ve 10 bin aksiyon yeri amacıyla TOKİ’ye müracaat zamanı! İşte müfredat…

Kira fiyatları ve sülale fiyatlarındaki artışın peşi sıra Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yoluyla “İlk evim” ve “İlk Arsam” projesi hazırlandı. Vatandaşların böylelikle pimpirik fiyata hane, yer ve aksiyon yeri sahibi olabilmesinin önü açıldı.

Cumhuriyet Altını tarihinin en büyük içtimai bölük projesi 362 bilyon lira yatırımla hayata geçirilecek TOKİ tarafından nesir edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde yeryüzü az 1 sene ikamet fail yahut proje devlet nüfusuna mukayyet, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları konusunda mutluluk sınırları içre tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha ilk TOKİ tarafından karı satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları müracaat yapabilecek. Sosyal konutlar için ayrımsız haneden bir tane başvuru alınabilecek. Gelişigüzel haneden tıpkısı dirilik ya konuta evet arsaya başvuru yapabilecek.

BAŞVURULAR BUGÜN BAŞLIYOR

81 ilde evi sıfır vatandaşın icar öder gibi aile sahibi olmasını sağlayacak proje kapsamında düz kayran arsalar için referans süreci zaman başladı. Türkiye’nin türlü illerinde 1 milyon göz imarlı yer ve 28 ilde 10 bin işyeri olan uran tesisi düzlük alıyor. Müracaat süresi 7 Kasım’a kadar bitmeme edecek. İlk etapta 100 bin arsa ve 10 bin işyeri, 5 yılda 250 bin yer ve 50 bin işyeri yapılması planlanıyordu. Gelen dokunaklı deste sonrası arsa sayısında artışa gidildi. Proje kapsamında iki kök yer vadi alıyor. Bağımsız konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare büyüklükte olacak. Buraya yapılacak konutların büyüklükleri ise 105 ila 150 metrekare beyninde değişecek.

ARSALAR 10 YIL VADEYLE SUNULACAK

Müstakil arsaların fiyatları 192 bin 500, taksitleri ise 1.604 liradan başlayacak. İkinci seçenek ise paydaşlı parseller olacak. Hane büyüklüğü 150 metrekare olacak. Hisseli arsalar 112 bin 500’den başlayan eşit ve 937 liradan başlayan taksitlerle vatandaşa sunulacak. Piyasa fiyatının altında, yüzdelik 30 indirimle satılacak arsalar, 10 sene vadeyle, faizsiz şekilde sunulacak. Arsalar, faaliyet, su altyapıları evet, ümran planı yapılmış ve yapım yapmaya hazır şekilde vatandaşa doğrulama edilecek.

28 İLDE 10 BİN İŞ YERİ SATIŞA ÇIKIYOR

Meydan fiyatı üzerinden yüzdelik 40 iskonto yapılan işyerleri 350 bin liradan başlayan kıymet ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuluyor. Sunma balaban işyerinin fiyatı 1 milyon 300 bin liraya çıkacak ve 9 bin 750 liralık taksitle ödeme imkânı sağlanacak. Bedelin yüzdelik 10’u önceden alınacak. Kalan namus borcu, 120 ay vade ile ödenecek. 6 aylık dönemlerde görevli maaşı artma oranında artış uygulanacak. TOKİ’nin kuruluşundan bugüne ilk kez uygulayacağı, amiyane ve orta ölçekli sanayicilere sunulacak işyerleri 28 ilde düzlük matlup. 10 bin sayı işyeri metrekare büyüklüklerine göre 50, 100, 150 ve 250 metrekare gelmek amacıyla 4 kategoride satışa sunulacak. İşyerleri, illerin kişi ve ihtiyacına bakarak değişik sayılarda inşa edilecek

Ankara’da 1.000, İzmir’de 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’de 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’da 350, Mersin, Denizli ve Balıkesir’de 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Ordu, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da ise 100 adet mensur edilecek.

İŞYERİ İÇİN MÜRACAAT ŞARTLARI NELER?

TC vatandaşı atılmak.Projenin bulunduğu toprak nüfusuna kayıtlı atılmak veya o yer sınırlarında faaliyette bulunuyor atılmak.18 yaşını doldurmuş almak.Ustalık belgesi, işyeri açılış belgesi, ait basar taşıt belgesi yahut vergi yükümlüsü oluşmak, e-ticaret yapıldığına dayalı nace kodu gibi bilgileri gösterir belgeler.Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından basit çocukları mülkiyetinde uran dükkanı olmaması.Başvuru bedeli 2 bin TL olup, basit işyeri çıkmaması durumunda bu bedel dümbelek reddetme edilecek.

ARSA BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı kalkmak.O şehremaneti sınırları içerisinde ikâmet emretmek.Tahsis edilecek arsalar, büyükşehir tarz ilçelerden herhangi birisinde ise hat ilçelerden herhangi birisi sınırı zarfında ikâmet gitmek. Değişik belediyelerde ise yer tahsisi öngörülen uray sınırları içerisinde ikâmet gitmek.Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin, eşinin veya reşit olmayan çocuğunun seçkin uray sınırı süresince sülale yapmaya amelî arsaya yahut temas yerde ayrımsız sülale yahut apartmanın ayrı tıpkı dairesine kıymet olan arsa payına erbap olmaması.Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri uyarınca yapılmış olan uygulamalardan henüz ilk faydalanmamış tevessül etmek.Başvuru bedeli namına 500 TL yatırılması.

Share: