1 Teşrinievvel Acun Yaşlılar Günü

DOĞRU Öğür Edirne İl Başkanı Sarih İba, 1 Ekim Acun Yaşlılar Günü dolayısıyla tema yayımladı.

İba, mesajında on paralık pekâlâ yaşlıların, geçmişin aynası geleceğin ise sefer göstericileri olduğuna aksan yaptı.

1 Ekim Dünya Yaşlılar Haset’nün kasırga ve mutlulukla kutladığını belirten İba, yaşlılara derece vermenin ermiş Türk milletinin bildirme cesim töresi, vazgeçilmez geleneği olduğunu belirtti.

“Yaşlılarımız bizlere, geçmişten geleceğe misil kılık oluyor. Geçmişin aynası geleceğin ışıkları oluyorlar.” diyen İba, mesajında şunları kaydetti:

“Kültürün, örf ve adetlerin yarına taşınmasını sağlayan arz altın yaratıklar olan ve kazandıkları hayat tecrübeleriyle bizlere yön gösteren nadir büyüklerimiz için hususi aynı mana anlatım eden 1 Teşrinievvel Acun Yaşlılar Haset’nü çalkantı ve mutlulukla kutluyoruz. Yaşlılarımıza ayar yöneltmek aziz Türk milletinin yeryüzü kocaman töresi, vazgeçilmez geleneğidir.

Bu geleneği yaşatmak ve ati nesillere transfer görevi da bizlere düşmektedir. Bizleri bugünlere ve geleceğe hazırlayan yaşlılarımız üzere hayatı kolaylaştırmak ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını nail olmak rüçhan görevlerimiz arasındadır”

Ülkenin gelişigüzel ilinde yaşlılar amacıyla açılan huzurevleri, yaşlı hizmet ve iyileştirme merkezleriyle daha rahat bir yaşam sağlandığına vurgu fail İba, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki hassasiyeti ve girişimlerinin herkese kat sayı olması gerektiğini rapor etti.

AK Tümen’nin iktidara gelmesiyle gelişigüzel yaşlıların dirim kalitesini tasarruf etmek adına bir nice teceddüt yapıldığını aktaran İba, yaşlıların DOĞRU Parti’nin yaptığı değişimlerle muktezi desteği ve güvenceyi aldığını belirtti.

İba, tüm yaşlıların 1 Ilk Teşrin Acun Yaşlılar Haset’nü kutladı.

“Bütün büyüklerimizin Yaşlılar Haset’nü kutluyorum”

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, 1 Ilk Teşrin Acun Yaşlılar Haset dolayısıyla ide yayımladı.

Pekcanlı mesajında, bir vakitler edindikleri deneyimlerle geleceğine çırağ markajcı yaşlıların 1 Teşrinievvel Acun Yaşlılar Haset’nü kutladı.

Her yaşın benzeri güzelliği olduğu kadar yaşlılığında hayatın bildirme adamakıllı yanı olduğunu tabir eden Pekcanlı, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine cebin tutumu; o milletin sevimli kudretinin sunma balaban kıstasıdır. Evvelce çok güçlüyken, tam gücüyle çalışmış olanlara cebin şükran hissi duymayan tıpkısı milletin, geleceğe güvenle bakmağa hakkı yoktur” sözüne düzlük verdi.

Yaşlıların seçme ant yanlarında olduklarını rapor fail Pekcanlı, mesajında şunları kaydetti:

“Yapılan araştırmalara bakarak, yaşlı nüfusumuzun beklentilerinin başında, kıymettar, hayat giderlerinin basitçe giderilmesi ve sağlık hizmetlerine niteliksiz ulaşım gelmektedir. Bundan belde nemli bireylerin toplumla bütünleşmesi, henüz aktif olması ve sevimli tutkun kılınmaları adına yaşlıların sosyal ve hesaplı koşullarının iyileştirilmesi, hizmet, tahaffuz ve keyif sorunlarının çözülmesine yönelik düzenlemelere ciddiyet verilmesi ve özen gösterilmesi gereklidir.

Yaşlı şahsiyet artış hızına koşut olarak yaşlılık ve buğulu sağlığı konularında farkındalık fotoğraflamak amacıyla Birleşmiş Milletler 1990 yılında aldığı kararla 1 Teşrinievvel tarihini Acun Yaşlılar Günü car etmiştir. Yaşlılara bugün gösterilecek görelik ve ürkmek, gelecek kaygılarımızı azaltacak, ne yaşta olursa olsun tamlık bireylerin emanet güvenle bakmalarını sağlayacaktır. Bu duygularla, mecmu büyüklerimizin Yaşlılar Günü’nü kutluyorum, minnet ve minnettarlık duygularımla hayat sevinçlerinin on paralık kaybolmadığı sağlıklı ve bahtiyar eyyam rica ediyor, görelik ve saygılarımı sunuyorum.”

Share: