18. Kur’an-ı Kerim’i Güzelce Okuma Yarışması Türkiye Finali Muş’ta yapıldı

Kült İşleri Başkanlığı yoluyla 18. Ayvaz Din Görevlileri Kur’an-ı Kerim’i Güzelce Kıraat Yarışması Finali Muş’ta gerçekleştirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Mushafları İnceleme ve Kıraat Yerleşmiş Başkanlığınca Muş’taki Salih-Muhlise Edvar Camiinde planlı Kur’an-ı Kerim’i Adamakıllı Kıraat Yarışmasına 10 bölgeden 9 erkek kült görevlisi katıldı. seçici kurul jüriliğini Mushafları İnceleme ve Kıraat Oturmuş Organ Başkanı Osman İyişentürk gerçekleştirirken, üyeler ise Davut Kaya, İbrahim Noğman, İbrahim Halil Demir ve Salih Akyüz’den oluştu. Yargıcılar Kurulu ve dinleyiciler karşısında birbirinden iyicene sesleri yarıştıran kült görevlisi yarışmacılar, seslendirdikleri ayetlerle takdir topladı. Yarışma sonunda seçiciler kurulu aracılığıyla belirlenen puanlamaya bakarak 1. Erzurum’dan Hisse Senedi Bozkurt, 2. Trabzon’dan Muhammed Sucu, 3. ise Kastamonu’dan Esat Tuna oldu. Konkur, dereceye giren ilmek görevlilerine armağan takdimlerinin yapılması ve duaların edilmesiyle sona erdi.

“Birinciler arasından birinciyi seçtik”

Programın ardından gazetecilere açıklamalarda kâin Muş İl Müftüsü İbrahim Halil Çıpa, Din İşleri Başkanlığı’nın Kült Görevlileri Haftası münasebetiyle, diyanet görevlileri ortada Kur’an-ı Kerim’i Evire Çevire Kıraat Yarışmasını Muş’ta düzenlediğini söyledi. Yarışmaya vatandaşların iri ayrımsız teveccüh gösterdiğini kaydeden Çipo, “Camimiz tamamen doldu. Çok coşkulu oldu. Burada birinciler arasından birinciyi seçtik. Türkiye’miz da 10 bölgede yarışmalar oldu. Bu 10 bölgedeki yarışmalarımızın birincilerini bugün Muş’ta ağırladık. Bu bölgemizin birincisi bile Muş ilimizden bir ilmek görevlimizdi. Öncelikle katılımcı kardeşlerimizi kutlama ediyorum. Temas birisi hem illerinin hem bölgelerinin birincisiydi. Burada de Türkiye finali yaptık. Diyanet İşleri Başkanlığımızdan Mushaflar ve Kıraat Yerleşmiş Başkanımız kendiliğinden ilimize geldiler. Hakem Heyeti üyemizin hepsi Mushaflar ve Kıraat Kurulundan oluştu. Bu işin ehli olan kardeşlerimizdi. Çok fena hâlde ayrımsız konkur neticesinde burada, Kur’an-ı Kerim’i Sunturlu Kıraat yarışmasında Türkiye 1’incisini, 2’ncisini ve 3’üncüsünü seçtik. Burada manevi ayrımsız ziyafet verildi. Tığ gelişigüzel birisini kutlama ediyoruz” dedi.

“Cami içerisinde ağlamamak üzere kendimi pres tuttum”

Hediyesini Muş Ilbay Vekili Hasan Taş’ın elinden düzlük konkur birincisi Belgit Bozkurt ise “Yarışmaya Erzurum’dan katıldım. Ilmek İşleri Başkanlığımızın 2022 yılı Kur’an-ı Kerim’i Iyice Okuma Yarışmasına katıldım. İlk önce Erzurum’birlikte özlük şehrimizde seçildikten sonraları, daha sonradan Gümüşhane’da mıntıka yarışmasına girdik. Bugün burada Türkiye finaline katıldık. Burada üstelik birincilik yıldız oldu. Rabbime şükürler olsun. Rabbim bu yoldan bizleri ayırmasın. Birincilik açıklanınca çok duygulandım. Cami içerisinde ağlamamak için kendimi el tuttum. Gerçekten çokça evire çevire ayrımsız his. Majör olan gelip burada kavramak” diyerek konuştu. – MUŞ

Share: