3 Mesafe Dünya Engelliler Haset Burdur’da kutlandı

3 Boşluk Acun Engelliler Günü Burdur’dahi kutlandı

BURDUR – 3 Mesafe Acun Engelliler Günü Burdur’birlikte kutlandı.

3 Açıklık Dünya Engelliler Haset etkinlikleri çerçevesinde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonunda tebrik programı düzenlendi. Programa Burdur Valisi Yüksek Arslantaş, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, Uray Başkan Yardımcısı Hasan Duyar, İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman, İl Itimat Müdürü Ümit Bitirik, İl Bitirmiş Komutanı Miralay Mustafa Güder ile özürlü öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende müzakere yapan Vali Arslantaş; “İç alemimizin hayatla kesişim çizgisinde kelime dağarcığımız bulunur. Kelimelerin özgül ağırlıkları vardır ve kullandığımız sözcükler dış dünyaya bakışımızı belirler. Kavramları tanımlama biçimimiz durumlar karşısında göstereceğimiz tepkinin özüdür.

Bu anlayışın güne tetabuku sebebiyle engelli sözcüğü hesabına “yetersizliği olan fert” ifadesinin kullanımının henüz apiko olacağı kanaatindeyim.

Zira engellik organların zedelenmesine vabeste adına işlevlerinde oluşan kayıpların defa açtığı ara dolayısıyla, bireyin çevreyle etkili ve tam etkileşim ihdas sürecinde karşılaştığı sıkıntı durumu yerine tanımlanır ve meselenin özünde göz kavramı düz almaktadır.

Yetersizlik yaş, cinslik, sosyal ve kültürel faktörlere sınırlanmış adına bireyden beklenilen içtimai rolün gerekliliklerini karşılayamama durumudur kim bu çözme kişinin kendi tasarrufunda değildir.” Dedi.

Eş ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Canan Yüksel ise konuşmasında; ” medeniyetimizin tarihsel seyri süresince sakat olgusunun, engelliye bakışın, engelli anlamının balaban değişimler geçirdiği hepimizin malumudur. Bu levha süresince yeryüzü iri hareket ise engelliye sunulan değerin daim artması, onlara verilen hizmet standardının sürekli yükselmesidir. Engellilik alanındaki toplumsal dönüşümü ölçün haline getirebilmek için da Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanlığımız tarafından, 2030 Kemiksiz Basiret Belgesi hazırlanmıştır. Bu vesika, engellilerin bedel vatandaşlar adına potansiyellerini gerçekleştirebildikleri tıpkı sosyete olma yolunda, günümüzden 2030’a büyüklüğünde engellilik alanındaki millî vizyonumuzu ve posta haritamızı ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, hem Seziş Belgesi hem kurumsal hafızamızdan hareketle; kemiksiz tıpkısı sosyete tevlit amacında üzerimize sakıt sorumluluğu hesabına getirmeye cümle gayretimizle devam edeceğiz. ” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların peşi sıra Burdur Martir Hakan Aktürk Özel Terbiye Merkezi öğrencileri yoluyla şiirler okundu, işaret dili ile gidiş seslendirildi. Şehit Melik Aktürk Özel Yetişek Iz Okulu öğrencileri vasıtasıyla Kurdele Gösterisi ve Burdur Güzel Sanatlar Lisesi ve 15 Temmuz Şüheda Rum Lisesi öğrencileri yoluyla müzik dinletisi sunuldu. Konser esnasında özürlü öğrenciler oynayarak doyasıya eğlendi.

Programın akıbet bulmasının peşi sıra sergi salonunda bulunan ve mânialı öğrenciler tarafından yapılan foto, halk işleri, tablolar ve hediyelik eşyalar sergisi etkinliğe katılan misafirler yoluyla müzakere edildi.

Share: