43 ilin intikal güzergahında sıkı denetim: Otobüs, tır, kamyon biricik yegâne durduruldu

Ulaşımda 43 ilin intikal güzergahındaki “kilit uç” Kırıkkale’dahi, kilolu tonajlı tır, kamyon ve palyatif otobüslerine yönelik denetimler artırıldı.

Gaziantep ve Mardin’bile yaşanan gidiş geliş kazalarının arkası sıra 43 ilin intikal güzergahındaki “kilit kavşak” Kırıkkale’da, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince denetime bağımlı araçlar gidiş geliş kontrol noktalarında tek tek durduruldu. Güç tonajlı tır, kamyon ve gelgeç otobüslerine müteveccih denetleme yapıldı. Sürücülerin ve araçların evraklarını arama eden ekipler, gâh taşıtların cevaz belgelerini, coşkunluk tüpü, takometre çıktılarından atiklik ve yararlanma sürelerini denetledi. Otobüslerde üstelik yolculara emniyet kemeri uyarısı yapıldı. Tıpkısı sürücüye de 880 liralık takometre nakdî ceza uygulandı.

Yozgat’tan İstanbul’a seramik haiz tır şoförü Necmi Özer, “Yollardaki denetimler bu kazalardan hava sıklaştı. Kazalarda bizi haddinden fazla üzdü. Türk polisimizden da Tanrı razı olsun denetimlerini kesiksiz sürdürüyorlar. Çokça kalburüstü ayrımsız denetleme var” dedi.

“Sürücüler uykusuz yola gitmesinler”

Sürücülerin şaşkın halde yola çıkmamalarını başvuru fail Özer, “Gündeş araçların hepsi yıpranmamış. Araçların arızlarını gösteriyor. Sürücüler uykusuz yola gitmesinler, lastiklerine dahi özen etsinler. Ellerinden geldikçe sıcakta yola çıkmasınlar. Araçların umumi bakımlarını yaptırsınlar. Lastiklerini sabah akşam kontrol etsinler. Benzeri yöre sargaç patladığı ahit o arabadan aynı şey beklemeyin. Bu makine 40 titrem, 40 tonu durduramazsınız. Freni kesiksiz yüklendikçe ısınıyor. Normalde şuanda 38 rütbe alaz var. Bu asfaltın sıcaklığı 40 mertebe. Frene bastıkça balata yanıyor. Yandıkça üstelik boşalmaya gider. Isındıkça üstelik fren kendi kendini bırakır. Bıraktığı antlaşma de Tanrı’a güç” diye niteleyerek konuştu. – KIRIKKALEShare: