59. Antalya Zer Portakal Film Festivali’nde öz saygı ödülü alacaklar açıklandı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “59. Antalya Zer Portakal Film Festivali”nde sanatçılar Perihan Cidal ve Erkan Can’a “Saygınlık Ödülü”, Fulya Tekindor’a “Yaşam Boyu Sükse Ödülü” vereceklerini bildirdi.

Böcek, Curcuna Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, İdari Direktörü Cansel Tuncer ve Film Toplu Tartışma Moderatörü aktör Felç Sönmez ile otelde düzenlendiği matbuat toplantısında, festivalin 1 Ekim’dahi kortejle başlayacağını söyledi.

Aynı zamanda Curcuna Başkanı olan Böcü, iki yıldır birlik insanlığın salgının, felaketlerin gölgesinde olmasına karşın karaca bulutların sanatın ışığıyla dağılacağına inanarak festivali düzenlediklerini anlatarak, şunları kaydetti:

“Birliğimizi, berberliğimizi, umudumuzu sanatın çatısı altında buluşarak pekiştirdik. Değer ödüllerimizin sahipleri Perihan Savaş ve Erkan Can’a, ‘Dirim Boyu Sükse Ödülü’nü alacak olan Fulya Tekindor’a hanek yoğun nice yıllar diliyorum. Yarım Yamalak asrı geride bırakan festivalimiz, sinemamızın tarihidir ve o tarih, taşıdığı değerlerle anlamlıdır. Sanatçılarımızın halkımızla buluştuğu ve müstevli zımnında durmak zorunda kaldığımız geleneksel kortejimizi baştan düzenliyoruz.”

Yakında açılışını yapacakları Doğu Garajı Firez ve Tecim Merkezi’nde bu yıl ilk defa film gösterimlerinin yapılacağını tamlayan Haşere, bu sene ilk defa “Yazın Uyarlaması Etraflı Metraj Senaryo Yarışması” düzenleyeceklerini rapor etti.

Böcek, tekmil sanatseverleri curcuna coşkusunu yaşamak ve güzellikleri ısınmak için 1-8 Ekim’dahi Antalya’ya çağırma etti.

“Festival biletleri 3 ve 5 liradan satılacak”

Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu dahi arsıulusal yarış ve dünya sineması bölümü üstünde çalışmaların sürdüğünü, festivalde sinema biletlerinin 3 ve 5 liradan satılacağını aktardı.

Gazetecinin, “Mahdut dışı ve içinden birçok sanatkâr gelecek? Esbak dönemde bir nice sanatkâr bize okuntu gelmedi diye niteleyerek eleştirmişti.” sorusu üstüne Boyacıoğlu, 2019’birlikte 907 konuk varken salgın nedeniyle 2020’birlikte bu sayının 187’ye düştüğünü hatırlattı.

Geçen yıl da salgın nedeniyle çağrılı sayısını merbut tuttuklarını vurgulayan Boyacıoğlu, bu yıl 600’a andıran konuğun olacağını belirtti.

Birçok defa gelmesine karşın Antalya’nın bu büyüklüğünde popüler olduğunun farkında olmadığını anlatan Boyacıoğlu, şunları kaydetti:

“Bizim üstelik imkanlarımız kapalı, paralarımız tükenmez değil. Akak kapasitemiz de ilişkin. Şuna sevinmemiz lazım Antalya’de çokça ağır sıklet turizm aktivitesi var. Bazı oteller akak veremiyor, zaten satılmış. Antalya’da 2 bin 500-3 bin kişiyi ağırlayabilecek maddi manevi imkanımız yok. Herkes Antalya’ya süzülmek istiyor fena hâlde site ama herkesi de çağıracak imkanımız maalesef namevcut. Düşünün film ekipleri geliyor. Jürilerimiz, ulusal basın, uluslararası konuklarımız var. Bilcümle bunları topladığınız zaman… Bazı Bazı telefonumu durdurmak geliyor içimden çünkü çoğunu tanıyorum. ‘Abi bizi bile mi çağırmayacaksın?’ kabil benzeri molekül geliyor söz temsili. Koynuma da alamıyorum, anlatabiliyor muyum? Yani kâh imkanlarımız maatteessüf sınırlanmış.”

Film afişinde Filiz Atak ve Ediz Hun’un fotoğrafı saha takanak

Film Forum Moderatörü ve oyuncu Katre Sönmez ise yılın bildirme ferah filmlerinin Antalya’dahi seyirciyle buluşacağını belirterek, Antalya Film Forum’un 2-4 Ekim’üstelik Antalya’da, 4- 6 Ekim’dahi ise çevrim içi gerçekleştirileceğini söyledi.

Festivalin İdari Direktörü Cansel Tuncer, festivalin görsel kimliği olan afişinde beyaz perde sanatçıları Çımbar Akış ve Ediz Hun’un 1970 yapımı Ankara Ekspresi filminin setinde çekilen fotoğrafının yer alacağını kaydetti.

Festivalde, belediyenin ve Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliğinin katılımıyla “Bakir Evlat Sinema Okulu Projesi”ni hayata geçireceklerini bildiren Tuncer, bu kapsamda kız öğrencilerin çektiği 5 filmin gösterimlerinin yapılacağını, projeyle sinemada kariyer boşaltmak isteyen kız öğrencilerini destekleyeceklerini sözlerine ekledi.Share: