741. Hayme Ana’yı Ihtifal ve Barhana Şenlikleri Kütahya’da yapıldı

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan ve “devlet asıl” namına anılan “Hayme Esas” kabri başında anıldı.

741. Hayme Esas’yı Ihtifal ve Göç Şenlikleri Kütahya’üstelik yapıldı.

Kütahya Valisi Uca Polat, Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, Hars ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, MHP Yerli Yönetimlerden Mesul Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Sadir Durmaz ile farklı tören düzeni mensupları, Domaniç ilçesine sınırlı Çarşamba köyündeki Hayme Asıl’nın türbesini ülfet yazar yakarış etti.

Vali Çelik, törende yaptığı konuşmada, Hayme Ana’yı andıklarını ve tıpkı zamanda Domaniç’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100’üncü sene dönümünü kutladıklarını söyledi.

Adına türbe yapılan önce Türk kadının Hayme Esas olduğunu hatırlatan Polat, “Hayme Ana, Konya- Karaman’da Zübeyde Karı, Kütahya’da Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’dahi Şerife Abla, Erzurum’da Kocakarı Kadın, Malatya’birlikte Songül Yarbay, Gölbaşı’nda Sargı Sezen, Çorum’da Aybüke Hoca, Diyarbakır’bile zürriyet nöbeti markajcı cesur analardır.” dedi.

Firez ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan bile Hayme Ana’nın, tıpkı zamanda devletin bekası namına verilen emeğin yer muhteşem örneklerinden biri olduğunu vurguladı.

Hayme Ana’nın, döneminde devletin bekası namına mürtefi savaşım verdiğini dile getiren Demircan, “Hayme Asıl mücadele vermeseydi, bağımsızlıktan laf etmek mümkün olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir ki Osmanlı Devletimiz varlığı ile üç kıtaya, yedi cihana hükmetmiş, toprak Türk’e vatan kılınmıştır. Onun cefakar hakim ve kerim gönlü, kadınlarımıza ilham reşit, asırlar bilahare birlikte cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan aynı ufuktur o, inan ile idealini var eden, inanç ile tarihi abat eden tıpkısı kadim şahsiyettir.” ifadelerini kullandı.

Şenlikte, mehter takımı eşliğinde sembolik kafile yürüyüşünün birlikte Türk tasavvuf musikisi konseri, süvari okçuluk ve umum oyunu gösterilerine vadi verildi.

Programa, DOĞRU Fırka Kütahya milletvekilleri Ahmet Tan, Ceyda Ciddi Erenler ve İshak Gazel, MHP Kütahya Mebus Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Milletvekili Mürtefi Fazıl Etçi ve gayrı tören düzeni üyeleriyle çokça sayıda vatandaş katıldı.Share: