8 yıldır aşağılık tıpkı adanın biricik tilkisini besliyor

8 yıldır hoşur bir adanın yegâne tilkisini besliyor

Balıkçı ve tilkinin dostluğu görenleri hayrete düşürdü

TUNCELİ – Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde aynı balıkçı, 8 yıldır kıtipiyoz aynı adada kıpırdak tilkiyi elleriyle besliyor. Onun geldiğini gören tilki ise, tekneyi durana büyüklüğünde takip ediyor ve balığı alıp gidiyor.

Çemişgezek ilçesine ilişkin merbut Sakyol köyünde yaşayan ve Keban Baraj Gölü üstünde teknesiyle balıkçılık özne Mustafa Güler, 8 yıl önce hasis aynı adada tilki gördü. Tilkiye tuttuğu balıklardan veren Güler ile tilki arasından candan aynı dostluk başladı. İlk başlarda tekne gittikten sonra balığını kayran tilki, peşi sıra tekneyi beklemeye başladı. Tekneyi durana büyüklüğünde izlem eden ve daha çok korkmayan tilki, balığını Güler’in ellerinden alıyor. Tilki ve Güler arasındaki hukuk görenleri hayrete düşürüyor.

Tilki ile olan dostluğunu anlatan Mustafa Güler, “Çemişgezek ilçesine Salköy köyünde eğleşme ediyorum. Kestirmece 35 yıldır Keban Baraj Gölü üzerinde balıkçılık yapıyorum. Bundan 8 sene ilk adada ayrımsız tilki gördüm. Balık attım ve evvel zamanlarda almıyordu. Ben ayrıldıktan sonradan alıyordu. Bu ince ayrımsız süre devam etti. Elan sonradan bana alıştı. Balık atar atmaz balığını alıyor. Kimi Vakit ben bölge ile adanın etrafında dolaştığım ahit kaynak benimle birlikte adanın etrafında dolaşıyor. İnsana yakışan arz domuzuna elbise merhametmiş. Peygamberimiz bire bir hadis şerifinde ‘Bu dünyada hayvanlara rahim edin ki ahirette birlikte Allah size rahim etsin’ diyor. Bizde elimizden geldiği büyüklüğünde hayvanlara merhametli davranmaya çalışıyoruz” dedi.

Share: