ABD’den Ukrayna’ya 89 milyon dolarlık yardım

ESIR Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna topraklarının patlayıcılardan arındırılması ve insanca konularda destek amacıyla 89 milyon dolarlık yardım yapılmasının planlandığını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan bağlanmış açıklamada, “Vekillik, Ukrayna Hükümetine, Rusya’nın kaskatı savaşının yarattığı patlayıcı kalıntılarının yol açtığı ivedi insani zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak için 89 milyon dolarlık FY 2022 finansmanı mizan niyetini açıkladı” denildi.

ÇOK SAYIDA MAYIN VE PATLAMAMIŞ BOMBA VARAçıklamada, çekişme nedeniyle birçok bölgede canlı mayınların ve patlamamış cephanenin bulunduğu tabir edildi. Açıklamada şu ifadelere vadi verildi:

“Rusya’nın yasadışı ve hasbi yere Ukrayna’yı engelleme etmesi, ülkenin şişman tıpkı bölümünü kişmiri mayınları, patlamamış mühimmat ve umum yapımı patlayıcı cihazlarla doldurdu. Acımasız aktörler marifetiyle Ukrayna’de gördüğümüz şekilde umum yapımı patlayıcıların grotesk kullanımı, daha ilk Suriye’de yalnız DEAŞ ile ilişkilendiriliyordu. Bu patlayıcılar eli nimetli tarım arazilerine erişimi engelliyor, baştan mensur çabalarını geciktiriyor, yerinden edilmiş toplulukların evlerine dönmesini engelliyor ve tertemiz Ukraynalı sivilleri öldürmeye evet birlikte alil bırakmaya bitmeme ediyor. Ukrayna Hükümeti 160 bin kilometrekarelik arazinin kırıcı olabileceğini tahmin ediyor. Bu büyükçe Virginia, Maryland ve Connecticut eyaletlerinin toplamı büyüklüğünde aynı alana mukabele etmektedir.”

Share: