ABD’yi konuşma eden Türk heyetinden milletvekili diplomasinin olumlu akıbet getirdiği vurgusu

DOĞRU Parti Genel Başbuğ Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala, saylav diplomasinin tamamlayıcı ve zenginleştirici tıpkı yönünün olduğunu belirterek, bu diplomasinin müspet sonuçlarının olmaya başladığını söyledi.

Alabalık’nın öncülüğünde, AK Fırka Diyarbakır Saylav Mehdi Eker, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Tığ, NATO Saylav Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve AK Öğür Rize Saylav Osman Çok Bak ile SELIM Fırka İstanbul Mebus Volkan Step, Washington’da yürüttükleri temasların peşi sıra Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinde Türk gazetecileri bilgilendirdi.

10-13 Mayıs’taki ziyaretlerinin peşi sıra bu ikinci ziyaretin de hayır geçtiğini dile getiren Alabalık, bu ziyaret kapsamında 2’si Senatör, 14’ü Temsilciler Meclisi üyesi atılmak amacıyla 7 Demokrat ve 9 Cumhuriyetçi Kurultay üyesi ile tıpkı araya geldiklerini kaydetti.

Alabalık, temaslarında F-16’lar birlikte karışma başlamak amacıyla ikili ve lehçe konuları ele aldıklarını ifade ederek, “Mebus diplomasinin, hükümetler beyninde ahenkli şekilde bitmeme eden temasları tamamlayıcı ve zenginleştirici benzeri yönü var. Bu sene Türkiye’den ÇAKER’ye 5, ABD’den Türkiye’ye 4 vekil heyetin seyahati oldu. Sene sonundan önce bu aynı artabilir. Hükümetimiz ile Biden yönetimi arasındaki ense seviyeli temaslardaki deniz kadar milletvekili heyetlerin ziyaretlerinde bire bir süredir görmeyi gönül ettiğimiz benzeri artım var.” dedi.

Ukrayna özellikle tevessül etmek üzere andıran coğrafyada yaşanan gelişmelerin, Türkiye’nin çabucak bölgesinde değil, global anlamda üstelik hangi kadar kritik aynı nümayiş oynadığının Kongre’bile henüz gür anlaşılmasına ulama sağladığına dikkati çekici Alabalık, “Mayıs ayındaki ziyaretimizde azık güvenliği üzerine endişe bildirme eden ve bizden çözüm dilek eden çok sayıda Kongre üyesi olmuştu. Bu nöbet muhataplarımız, İstanbul Hububat Girişimi’nin müzakeresi ve yürürlüğe konulması dolayısıyla takdirlerini defaatle ifade ettiler.” şeklinde konuştu.

Ala, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin ortaya koyduğu diplomatik çabaların üstelik tümce tarafından takdirle karşılandığını belirterek, şunları kaydetti:

“İşte cemi birlikte bu sebeple, içinden geçmekte olduğumuz dönemde Türkiye’nin kâm ettiği F-16 asrileşme ve hazırlık paketinin, ülkemizin güvenliği, NATO’nun caydırıcılığı ve bölgemizin istikrarı amacıyla ne büyüklüğünde lüzumlu olduğu tıpkı sefer elan gözler önüne serilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın New York’ta ara sıra Kongre üyeleriyle yaptığı görüşmelerde olduğu kadar, burada görüştüğümüz Kurultay üyeleri bile bire bir NATO müttefiki kendisine ülkemizin F-16 filosunun modernize edilmesine yönelik müspet mesajlar vermişlerdir. Başkan Biden’ın birlikte Madrid’üstelik anlatım ettiği üzere idare, filhakika bu satışı desteklemektedir.”

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in Senato’birlikte 2023 yılı Ulusal Savunma Güvenlik Yasası’na (NDAA) devrolunmak için, KÖLE’nin Türkiye’ye F-16 tedarikini Yunanistan’la ilişkilerine bağlayan tıpkı kanun maddesi önerisini sunduğuna bel fail Ala, “Türkiye’ye F-16 satışını, bambaşka tıpkısı NATO müttefikiyle düet ilişkilerimize bağlayan bu maddeyi nahak ve mesnetsiz buluyoruz. ÇAKER Kongresi’nden iki NATO müttefiki olan Türkiye ve Yunanistan’a alın hakkaniyetli ve karşılık mesafede durmasını, Veli sorunları üstüne ülkemizin hassasiyetlerine dahi tırsmak göstermesini ve NATO’nun geleceğini kişisel menfaatlerinden ali tutmasını bekliyoruz.” görüşünü paylaştı.

Türkiye ile KÖLE arasındaki anlaşmazlık konularına gerçekçi şekilde yaklaşılması gerektiğinin altını çizen Ala, “F-16 tedbir sürecinin müspet neticelenmesinin, taraflar beyninde güvenin yeniden pekiştirilmesine ve mevcut anlaşmazlıklarımızın çözümüne olumlu etkide bulunacağına inanıyoruz.” dedi.

Alabalık, Türkiye ile ESIR arasındaki konuların ayrımsız günde çözümünün benzer olmadığına işaret ederek, “Amma gerek ciddi düzenek altında yapılan temasların ister F-16 tedarik sürecinde Kongre’yle ölçülü bu görüşmelerin olumlu sonuçlarının, Türkiye ile ESIR arasındaki pozitif gündeme ve önemli ortaklığa yardım sağlayacağı ikircik götürmez tıpkısı gerçektir.” dedi.

“Yunanistan, diplomatik cepçilik yapıyor”

Türkiye’nin Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) konusundaki pozisyonunun kemiksiz olduğunu ve yıllardır politikasının değişmediğini belirten Ala, şunları dile getirdi:

“Tığ bu konuda cebin tarafın müspet, zait kadem atmasını bekliyoruz zira üzerimize düşeni referandum döneminde üstelik daha ahir dönemde birlikte yaptık. Demin üstelik oradaki gelişmelere olan itirazımızı söylüyoruz ve yanlışları dile getiriyoruz ve Türkiye’nin bu konularda oldubittiye müsaade vermeyeceğinin altını birlikte rastgele antlaşma çiziyoruz amma Yunanistan bazı bazı abuhava amelî olunca, kendine göre değerlendirdiğinde fırsat bulunca tabiri caizse diplomatik yankesicilik yapıyor, yapmaya çalışıyor. Fırsattan istifade etmeye çalışıyor kendine göre. Meğerse onlar üzere fırsat değil bunlar. Türkiye, özlük politikalarını, öz haklarını katiyen örselettirmez. ve yapılması gereken neyse o yapılır, bunu da Sayın Cumhurbaşkanı’mız üstelik izzet başkanı namına dile getirdi, Dışişleri Bakanı’mız dile getirdi, biz de dile getiriyoruz ve herkesi orada arsıulusal hukuka kelimesi kelimesine imtina etmek göstermeye çağırıyoruz. Onun dışında seçkin evolüsyon Türkiye itibarıyla elhak kabul edilebilir değil.”

Share: