Acele-Koop-İş: “Yaşanan Krizin Faturası Daima Üyelerimize Kesilmeye Çalışılmaktadır”

Ticaret Kooperatif, Eğitim Bilimi, Devir ve Güzelce Sanatlar İşçileri Sendikası (Tez-Koop-İş), TMMOB Neşelilik Mühendisleri Odası (EMO) Kocaeli ve Bartın şubelerinde üyelerinin işten çıkarılmasıyla ilişik “Soylu Erki sorunlarının çözümü amacıyla sayımsız feragatte bulanan sendika üyelerimiz değilmiş gibi yaşanan krizin faturası daim üyelerimize kesilmeye çalışılmaktadır” açıklamasını yaptı.

Çabuk-Koop-İş Sendikası, TMMOB Neşelilik Mühendisleri Odası Kocaeli ve Bartın şubelerindeki işten çıkarmalarla ilişik matbuat açıklaması yaptı. EMO uğrunda yapılan açıklamayı Acele-Koop İş Ankara 2 No’lu Yazıhane Başkanı Mustafa Özgen okudu. Izah şöyle:

“Ince yıllardır birleştirme olduğumuz ve stabil haddinden fazla toplu geçim imzaladığımız Faaliyet Mühendisleri Odası’na merbut Kocaeli Şubesi yoluyla 2 arkadaşımız işten çıkarıldı. Kocaeli Şubesi eliyle aylardır ısrarla ve kaynak merkezine daim bağlanmış talepte bulunularak yürütülen; takatli haddinden fazla defa reddedilse birlikte sonunda ayın 25’inde yapılan güruh ile Kaynak Umumi Heyet aracılığıyla üstelik onaylandığını öğrendiğimiz ve zaman itibariyle iş akitleri sonlandırılacak olan 2 arkadaşımızın beraberinde olduğumuzu ifşa etmek, mücadelelerini büyültmek ve kararın kavrayışsız çekilmesini kâm emretmek amacıyla buradayız.

Biz burada izah yaparken Faaliyet Mühendisleri Odası’nın kül yazıhane ve temsilciliklerinde etkin üyelerimiz birlikte aksiyon bırakarak taleplerimizi bulundukları gelişim yerlerine taşıyorlar.

“KARARIN HUKUKSUZ OLDUĞUNUN ALTINI ÇİZİYOR VE HIZLICA GERİ ÇEKİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Yürürlükte olan toplu sözleşmemizin 9. maddesinde ‘Disiplin Müesses Kararı olmadan işçinin işine son verilemez…’ ve eğreti 4. maddesinde ‘Sözleşmenin yürürlük boyunca ‘ekonomik gerekçeler ile işçinin işine sonuç verilemez’ hükümleri kayran almasına rağmen alınan bu kararın hukuksuz olduğunun altını çiziyor ve hızlıca vurdumduymaz çekilmesini istiyoruz.

“KRİZİN FATURASI SÜREKLİ ÜYELERİMİZE KESİLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR”

Yaşanan hesaplı krizin ve odaların içerisinde bulunduğu mali sorunların sorumlusu çalışanlar değil, çalışanların yıllardır yaptıkları uyarılara ve önerilere kulak tıkayan hane yöneticileridir. Serencam 10 yılda imzalanan 5 inikat döneminde TÜİK’in açıkladığı para şişkinliği farkı dışında düzeltme almadan etkin ve odanın kazançlı sorunlarının çözümü amacıyla sayısız feragatte bulanan sendika üyelerimiz değilmiş kabilinden yaşanan krizin faturası sürekli üyelerimize kesilmeye çalışılmaktadır.

Emek ve Çığır Örgütü olarak tanımladığımız EMO’nun Kocaeli Şubesi tarafından yazılan iş sözleşmesi feshi yazılarında adam kaynakları yönetiminden, dirimlik-masraf dengelerinden, çıkartılan iştirakçi arkadaşımızın yerine dışarıdan hizmet alımı yapılarak taşeronlaştırma adımları atılacağından bahsedilmektedir. Yasada ‘Kamu Kurumu Niteliğinde Iz Kuruluşu’ kendisine tanımlanan EMO’nun faaliyetlerinin kamusal ruh olduğu, kamusal faaliyetlerin yürütülürken ‘kar-zarar’ hesabı yapılamayacağı unutulmaktadır. Sendikamızın yıllardır savaş ederek kazandığı ve kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirildiği bir kesitte bu taşeronlaştırma adımına dahi söyleyecek küçümseme bulamıyoruz.

“KOCAELİ IDAREHANE YÖNETİMİNİ BU TUTUMUNDAN VAZGEÇMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Bu tatlılıkla eskimemiş karşılaşmıyoruz. Kocaeli Bölüm Yönetim Kurulu, 2021 yılı böylece da şubede sendikasızlaştırma adımı atmış; sendikalı çalışanların topu girmek olan 5 arkadaşımız amacıyla iş akdi feshi yazısı yazmıştı. Akabinde farklı farklı yazılarla tekrarlanan bu talep sendikamızın karşı duruşu ve EMO Umumi Heyet’nun aldığı kararla reddedilmişti. Reddedilen taleplerinin arkası sıra ısrarla taleplerini sürdüren ve sonuçta 2 arkadaşımızı etkisiz terk kararını aldıran Kocaeli Şube Yönetimi’ni bu tutumundan vazgeçmeye çağırıyoruz.

Sendikamıza, sendikal örgütlüğümüze ve sendikamız üyesi çalışan arkadaşlarımıza çevrik her soy sorunda hal mekanizmaları kanun ve dolgun sözleşmemizde tanımlanmıştır. Bu kurulları işletmeden, işten yumulmak istenen arkadaşlarla genişlik ufak tıpkı diyalog da kurmadan, alınan kararların hem işçi arkadaşlarımız hem dide açısından ne sonuçları doğurabileceğini irtical, derhâl münfail bu değişmeyen hareket barışını bozmuştur.

İş barışının baştan tesisi ve erinçli benzeri himmet ortamının gene tesisi için, alınan kararın et kafalı çekilmesini ve arkadaşlarımız işine bitmeme etmesini istiyoruz. Gereği yapılmadığı takdirde eylemlerimize bitmeme edeceğimizi ve arkadaşlarımızın işe iadesi amacıyla kanuncu yollara başvuracağımızı matbuat ve kamuoyuna car ediyoruz.”Share: