Acil karaciğer nakli kararı alınan hastaya 1 saatte akla yatkın örgen bulundu

OSMANİYE’de uykuluk yetmezliği hastası P.D.’ye (16) otama üzere geldiği Adana’birlikte aktarım kararı alındıktan 1 saat sonradan Trabzon’üstelik akıllıca uykuluk bulundu. Sağlık Bakanlığı’na ilgilendiren uçakla Trabzon’a giden kadro aracılığıyla alınan uykuluk, 12 saatlik operasyonla nakledildi.

Osmaniye’de canlı ortaöğretim öğrencisi P.D., 13 Ilkgüz’de biberli ve düşünce ağrısı zımnında ailesi vasıtasıyla hastaneye götürüldü. Ateş düşürücü ve ağrı kesici verilerek taburcu edilen gencin şikayetleri devam edince ailesi, gelecek muayene ve tedaviler için Adana’ya getirdi. Burada P.D.’de hepatit belirtileri gören doktorlar, yapılan tetkiklerde karaciğer yetmezliği olduğunu belirledi. Tehlikeli bakıma alınan P.D.’nin tedavisi bitmeme ederken, ivedili karaciğer nakli kararı makbuz. Saat 22.00’de Sağlık Bakanlığı Ulusal Uykuluk Ihbarname Sistemi’ne anlamsız aktarım kararından kestirmece 1 saat sonradan herkes yöneticileri, ayrımsız aktarılma Trabzon’bile beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi aracılığıyla organları bağışlanan ayrımsız kişinin karaciğerinin, P.D.’ye akla yatkın olduğunu belirledi.

NAKİL AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜGenel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar başkanlığındaki ekip, Sağlık Bakanlığı’na ilgilendiren uçakla Trabzon’a gitmek üzere 19 Ilkgüz saat 03.00’te havalandı. Trabzon’dan alınan karaciğer, sabaha cebin Adana’ya ulaştırıldı ve aktarım operasyonu başlatıldı. Prof. Dr. Çetinkünar, Op.Dr. Âlem Özyazıcı, Op. Dr. Adnan Sağlam, Op. Dr. Cihan Gökler, Dr. Basrican İnce ile anestezi uzmanları, hemşireler ve teknisyenlerden oluşan ekip, 12 saat süren ayrımsız ameliyatla karaciğeri P.D.’ye nakletti. Bati Bakım Uzmanı Dr. Nurdan Ünlü’nün takibinde 3 dolaşma sakil bakımda mütezayit P.D., 21 Eylül’de servise alındı.’1 SAATTE BULUNMASI IRI ŞANS’Tedavisi devam fail hastanın durumu için bilgelik veren Prof. Dr. Çetinkünar, P.D.’ye ivedi nakil ihtiyacının belirlenmesinden 1 saat bilahare akla yatkın karaciğer bulunmasının şişman bir şans olduğunu vurgulayarak, “Bu büyüklüğünde güdük sürede akıllıca organın bulunması, milyonda benzeri belki diyebiliriz. Makul uykuluk bulunmasaydı, hastamızı 4-5 günden çok yaşatmak olanaklı olmayacaktı. Bakanlığın aza bağışıyla ait kalburüstü organizasyonu bile bu şansın sahn kurtarma aracı tıpkısı unsura dönüşmesini sağladı” diyerek konuştu. ‘ÖMÜR BOYU YAKARIŞ EDECEĞİM’

P.D. ise kendisini çokça ongun hissettiğini belirterek, “Sonradan öğrendiğime göre 1 saatte bana uygun örgen bulunmuş ve bu müddet organ nakli amacıyla mucizevi bire bir durummuş. Bağışı işleyen aileye çok teşekkürname ediyorum. Vücut boyu onlar ve kaybettikleri yakınları amacıyla yakariş edeceğim” dedi.

Share: