Acun şampiyonu Gidiş Sayak, çocukluk hayalini gerçekleştirip ruz yazdı

Mersin’bile düzenlenen Dünya Tekler-Tuhaf Çiftler Bocce Şampiyonaları raffa disiplini kadınlar “zer yasakçı” kategorisinde zer madalya kazanan milli sporcu Çizi Sayak, sınıfında dünya şampiyonu olan önceki eş sportmen namına tarihe geçti.

Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu, Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü ile Toroslar Belediyesi hareket birliğinde 1-5 Kasım’dahi düzenlenen şampiyonada, kategorisinin finalinde Şilili Franca Martini ile eşleşen Tutum, müsabakada 6-0 geriye düştüğü rakibini 17-14 yenerek dünya şampiyonu olma başarısını gösterdi.

Organizasyonda zer madalya kazanan Iş, hem çocukluk hayalini gerçekleştirdi hem üstelik kategorisinde birincilik kürsüsüne sâdır ilk avrat sporcu olmanın gururunu yaşadı.

“Çokça bahtiyar ve gururluyum”

Milli bocceci Gidiş Sayak, AA muhabirine, kelimelerle anlatılamayacak büyüklüğünde şişman şenlik yaşadığını söyledi.

Final müsabakasında biberli başladığını anlatan Davranım, “Yarışma 6-0 olduğunda umudumu hiç kaybetmedim. Bence heyecanlanmamamın bir tane sebebi deneyim ve çakmak. Ülkemizi teyit etmem benim için çok önemliydi. Geride olmama rağmen soğukkanlılıkla inandım, haddinden fazla şükür başardım.” dedi.

Teamül, ailesi, antrenörleri ve takım arkadaşlarının verdiği desteğin başarısında iri kurum oynadığını belirtti.

Uzun yıllardır sabırsızlıkla beklediği hayalini gerçekleştirdiğine dikkati çeken Hâl, şöyle devam etti:

“10 yıldır himmet veriyordum. Bu kariyerimin üçüncü röportajı. Arz başta ‘bir numara olacağım, çocukluk hayalim’ demiştim. İkinci röportajımda önceki 2’yi garantilemiştim. Şu zaman dünya şampiyonu oldum. Haddinden Fazla bahtiyar ve gururluyum. Tahammülfersa hissediyorum. Beni bildirme çokça içli ve gururlandıran şey, İstiklal Marşı’mızı okutmamız, bayrağımızı dalgalandırmamız.”

“Eş namına bunu başarmam haddinden fazla heybetli”

Tutum, kategorisinde dünya şampiyonluğu tüvana geçmiş kadın sporcu unvanına dahi ulaştığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Kadın namına bunu başarmam çok yetişkin. Kat Sayı teşkil ediyor. Bu anlamda de çokça gururluyum. Eminim kim Türkiye’bile çıktı bu boyut elan dip seviyelerde olacak. Sporcularımız haddinden fazla bereketli durumda. Devamı gelecek inşallah. Hararetli olduğumuzu ve bunu başarabileceğimizi gösterdik. 2022’yi haddinden fazla pir bire bir şekilde kapattık. 2023’ü de çokça güzel şekilde başlatacağız inşallah. Avrupa şampiyonaları olacak. Hedefimiz oralarda üstelik bir numara kalkışmak.”

Çalıştırıcı Erkol: “Ayrımsız ilki başardı”

Milli takım antrenörü Coşkun Mehmet Erkol da çokça bahtiyar ve çalımlı olduklarını aktardı.

Bocce tarihinde şanlı ayrımsız başarı elde ettiklerini vurgulayan Erkol, şunları kaydetti:

“Bökelik 5 dakikayla ilişkin değil. Bunun arkası, çalışması ve emeği var. Burada emeğinin karşılığını aldı. Tığ hoppadak namına havari olduk. Âdeta başarılı, enerjik, hürmetli, ince ve değme yönüyle benzerlik benzeri sporcu. Ona başarısı için çok teşekkürname ediyorum. Bu bir örnek olacak. Davranış, kadınlarda branşının önceki acun şampiyonu. Bir ilki başardı. Kendisini tebrik kartı ediyorum.”

Share: