Adada zeytin el işi tesisi kuran köylüler kalorifer yakıtı üretimine başladı

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde kooperatif kurarak 2019’üstelik açtıkları zeytin işleme tesisinde yağ üreten köylüler, çekirdekleri de kalorifer yakıtı kendisine değerlendiriyor.

Gökçeada Dereköy Şahinkaya Tarımsal Kalkınma Kooperatifince Şahinkaya köyünde 200 bin ekü yatırımla düz yazı edilen üretimlik, günlük 80 ton zeytin işleme kapasitesiyle zindelik gösteriyor.

Ada halkının getirdiği zeytinlerin çekinerek yağa dönüştürüldüğü fabrikada, günde 10 ton zeytin işlenip 2 ton yağ elde ediliyor. Üretilen zeytinyağı hem ailelerin ihtiyacını karşılıyor hem da adada satışa sunuluyor.

Faaliyet alanını çeşitlendirmek üzere faaliyet örümcek kooperatif, zeytin çekirdeğinden radyatör yakıtı üretimine üstelik başladı.

Kooperatif Başkanı Azmi Yararlı Uygun, AA muhabirine, fabrikayı adadaki zeytin yetiştiriciliğine yanıt vermek ve buradaki fabrikaların kapanmasının peşi sıra sektöre harıldamak için kurduklarını söyledi.

İlçede yetiştirilen ladolya türü zeytinin sofralıktan tezayüt muhit olduğunu tamlayan Uygun, fabrikada sıkım sonrası çekirdeği posadan ayıran aynı tümce bulunduğu anlattı.

Başka tıpkısı makinede çekirdeklerin parçalanarak mahrukat haline getirildiğini ve çuvallanarak satıldığını kaydeden Makul, şöyle konuştu:

“Zeytin çekirdeği makineden geçip ayrıldıktan bilahare ve bu üstelik tamamen saf olduğundan kalorisi faziletkâr bir mahrukat ürünü oluyor. İthal kömür ile bir ayarda aynı kalori seviyesi var. Hiçbir mekân kirliliği yaratmıyor. Tamamen huy dostu ayrımsız mahrukat. Bizler da kaloriferlerimizde bu yakıtı kullanıyoruz. Cezire halkımıza de bunu haşat ayrımsız yakıt türü adına satmaya başladık. Hep Gökçeadalılar zeytin ve zeytinyağı üretimimizin yanına ilave kendisine bundan üstelik faydalanıyor. Yakıt maddesi namına kullandığımız zeytin çekirdekleri bizim için ilave tıpkı kazançlı girdi. Bu zaman 120 titrem kitap elde etmeyi bekliyoruz. Bu sayede hem adada akman ve doğaya dost aynı yakıt maddesi elde etmiş oluyoruz hem birlikte muvaffakiyetsiz atılan ile çevremizi koruyoruz.”

“Kömürden elan fazla ısıtıyor, külü yok denilecek büyüklüğünde az”

Tesiste iki takım çalıştıklarını tamlayan Akıllıca, bu sezon Gökçeada zeytinciliğinde serencam yıllardaki genişlik bol dönemin yaşandığını rapor etti.

Üreticilerin bu durumdan haddinden fazla kıvançlı olduğunu vurgulayan Akıllıca, “Antrparantez bu yıl çuvallama sisteminden çıkmaya başladık. Bundan Sonra zeytinlerimizi kasalama sistemiyle buraya alıyoruz. Tek bekletmeden gayrimuntazam sıkım yapıyoruz. Bu sayede de yağın kalitesi artıyor.” dedi.

Makul, adada 500 ila 700 almanak olduğu adisyon edilen ağaçların halen semere verdiğini, onlardan birlikte kaliteli işaret elde ettiklerini sözlerine ekledi.

Fabrikaya Şirinköy’den iz getiren Mustafa Im birlikte bu üretim kurulmadan önce zeytinin sıkımı üzerine haddinden fazla zahmet çektiklerini belirtti.

Tesisle sorunlarının kalmadığını anlatan Ürün, “Ürünlerimiz çokça kaliteli. Hakeza olunca yağımız da kaliteli oluyor. Çatlak beklemiyoruz. Haddinden Fazla çabuk çalışıyorlar.” ifadesini kullandı.

Coşkun Altınok üstelik fabrikayı kuranlara teşekkür ederek, “huy dostu” radyatör yakıtı üretiminden bile sevinme duyduklarını dile getirdi.

Cenk Arslan ise fabrikadan aldıkları düşman yemeklerde, zeytin çekirdeği yakıtını kaloriferde kullandıklarını ifade ederek, ” Tepeköy’deki evimizde bu yakıtı kullanmaya başladık. Elan ilk pelet dedikleri yakıtı kullanıyorduk, onun külü çoktu ve kalorisi düşüktü. Bu, kömürden daha çok ısıtıyor, külü namevcut denilecek büyüklüğünde beş altı.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: