Adana’da yıldırı örgütü YPG/PKK sanıklarına 15’er yıla kadar hapishane istemi

Adana’bile, yıldırı örgütü YPG/ PKK soruşturması kapsamında tutuklanan 2 maznun üzerine “silahlı terör örgütüne unsur olma” suçundan 15’er yıla kadar mapushane cezası istemiyle sorun açıldı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca, terör örgütüyle angajmanlı olduğu iddiasıyla tutuklanan Suriye uyruklu A.Ş.Y. ve Y.Y. karşı hesaplı anket tamamlandı.

Sanıklar A.Ş.Y. ve Y.Y. amacıyla “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 15’er yıla kadar mapus cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Adana 11. Kısık Ukubet Mahkemesince kabul edildi.

Sazak Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hakkındaki terör örgütü YPG/PKK soruşturması kapsamında ifadesine düz sunulan tanık B.A, “Değme iki sanığı üstelik tanıyorum. A.Ş.Y. ve Y.Y’nin örgüt işgalindeki bölgede silahlı öğün tuttuklarını gördüm. Suriye’da örgütsel faaliyetlere katılıyorlardı. Seçkin ikisi de kendilerini peçelemek üzere kod adı kullanıyordu.” beyanında bulundu.

İddianamede, sanıkların, “terör örgütü üyeliği”nden adli prosedür yapılan zanlılarla angajman kurduğunun belirlendiği ve sayısal materyallerinde YPG/PKK içindeki faaliyetlerine ilgili silahlı fotoğraflarının belirleme edildiği belirtildi.

YPG/PKK içerisinde deli dolu cıvıltı yürüttüğü, harf sima kullanarak Suriye’deki örgüt kamplarında silahlı eğitim aldığı, örgüte ilişik hücre evlerinde kaldığı, yıldırı örgütü adına duyum topladığı ve örgütün kuvvet, güç yahut yıldırma içeren yöntemlerini yasal gösterecek nitelikte sosyal medya hesabından yaymaca yaptığı kaydedilen A.Ş.Y. ve Y.Y’nin “silahlı yıldırı örgütüne örgen olma” ve “yıldırı örgütü propagandası yapma” suçlarından cezalandırılması istendi.

Tutuklu sanıklar ise iddianamedeki savunmalarında suçlamaları akseptans etmedi.

Share: