Adıyamanlı depremzede: Kıyametin koptuğunu zannettim

KAHRAMANMARAŞ merkezli depreme Adıyaman’de evleri hasar gören 19 şahsiyet Doğaner ailesi, Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki bir eve yerleşti. Hareket sırasında yaşadıklarını anlatan Osman Doğaner (40), “Çokça etraflı sürdü. O zaman bunun sarsıntı değil, kıyametin koptuğunu zannettim. 5’inci katta oturuyorduk, sarsıntı şiddetini hafifletince çok şükür aşağı indik. Hayatım süresince o günü unutamayacağım” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde Adıyaman’de tüvana hikmet öğretmeni Osman Doğaner ve ailesinin evleri hasar gördü. Doğaner, 19 kişilik ailesi ile gelişigüzel kardeşi diyanet kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Sevinçli Doğaner’in (35) Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki üniversite arkadaşı Mehmet Emin Uçgun’un tahsis ettiği tıpkı eve yerleşti. Kızıltepe halkı ve Kaymakamlık bile Doğaner ailesi amacıyla muhtelif yardımda bulunarak ihtiyaçlarını karşıladı. Kaymakam ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Fatih Cıdıroğlu, eşi Ayşe Cıdıroğlu ile Doğaner ailesini kaldıkları evde ülfet ederek, çocuklara hediyeler verdi.

‘KIYAMET KOPUYOR ZANNETTİM’Depremde evlerindeki eşyaların devrildiğini ve lüp kullanılamaz hale geldiğini rapor eden Osman Doğaner, “Depreme uykuda yakalandım. Eşim beni uyandırdı ve çocuk odasına koştuk. Çocukların üzerine çökerek himaye etmeye çalıştık. Evdeki tekmil eşyalar devrildi. O günün şokunu halen üzerimizden atmış değiliz. Hayatımda böyle tıpkısı deprem yaşamadım. Çok mufassal sürdü, o an bunun yer sarsıntısı değil, kıyametin koptuğunu zannettim. 5’inci katta oturuyorduk, hareket şiddetini hafifletince çokça şükür zir indik. Hayatım süresince o günü unutamayacağım. Rabbim tıpkı henüz yaşatmasın. Kardeşimin üniversite arkadaşı burada olduğu üzere sağlıklı olsun evini bize açtı. Benim ailem 5 gönül, kardeşimin çocukları ve kız kardeşlerim tevessül etmek için 19 güç, 4 gündür buradayız. İlçe halkı bize ehil çıkıyor, yetkililer bize erbap çıkıyor. Yetkililere, halka ve devletimize çok teşekkür ediyoruz” diyerek konuştu.’HERKES BİZE KUCAK AÇIP YARDIM ELİNİ UZATTI’Din kültürü ve aktöre bilgisi öğretmeni Mesut Doğaner bile depremde birçok yakınını kaybettiğini, birçoğunun üstelik yaralandığını belirterek, şunları söyledi:

“Hareket günü çok zordu, Rabbim tek kimseye o anı yaşatmasın. Hayatta kaldığımıza şükrediyoruz. Çünkü bir nice yakınımızı kaybettik. Birçoğu birlikte yanık, tedavileri sürüyor. İnşallah sunu gelişmemiş zamanda sağlıklarına kavuşurlar. Depremin arkası sıra Kızıltepe’ye geldik. Darülfünun arkadaşımın evine yerleştik. Ben ile eşim, 2 çocuğum, ağabeyim, yengem ve 3 çocuğu, yine kız kardeşim ve çocukları koyulmak amacıyla 19 emanet evde kalıyoruz. İlçe halkı olsun, yetkililer ve heybet olsun dizge bize kucak açtı, müzaheret elini uzattı. Tanrı hepsinden razı olsun. Burada kendimizi hiç boydak yahut yabancı hissetmiyoruz.”

Share: