AĞI AĞACI, ŞARKILARINI SMA’LI YASMİN ELİF İÇİN SESLENDİRECEK

ADANA’da yaşayan, april ayında İstanbul’dan tedaviden dönerken kendisini haiz ambulansın kontrolden çıkıp devrilmesi sonucu ölümden dönen SMA hastası 11 maaş Yasmin Elif Salman için Zakkum grubu 30 Eylül’de dinleti verecek. Şarkılarını minik Yasmin amacıyla seslendirecek olan Ağı Ağacı’un konserinden elde edilecek gelirin tüm ‘zolgensma’ gen tedavisi üzere başlatılan müzaheret kampanyasına aktarılacak.

Sarıçam ilçesinde kıpırdak kurye Vedat (24) ile ev kadını Alem Salman (22) çiftinin evvel çocukları 11 aylık Yasmin Elif’e, 40 günlükken hareketlerinin yavaşlaması üstüne götürüldüğü hastanede Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Soy-1 ölümcül adale hastalığı teşhisi konuldu. Meccani spinraza tedavisi sürerken bir müddet sonradan dem almakta yük rezerv hastaneye kaldırılan Yasmin Elif’e, işler edilerek 4 aylıkken trakeostomi (koku borusuna tıbbi amaçlarla mapus açılması) açıldı. Bu süreçte entübe edilen çağa, 65 çağ yoğun bakımda hayat savaşı verdi. Bu savaşı kazanıp taburcu olan Yasmin Elif çağa, evde makinelere bağlandı.

AMBULANS KAZASI GEÇİRDİ

Tedavisi için İstanbul’a götürülen Yasmin, 26 April haset ise kendisini haiz özel ambulansın eve dönme önünde kontrolden çıkarak devrilmesi sonucu balaban öfke atlattı. Aksaray Yetişek ve Araştırma Hastanesi’nde gine aheste bakıma alınan ve daha bilahare Adana’ya sevk edilen Yasmin, hayata tutunmayı başardı. ara sıra enfeksiyon dolayısıyla riske giren Yasmin süt kuzusu, 7 kez pahal bakımda tedavi gördü. Gitmek amacıyla mücadelesini bırakmayan Yasmin’e kaslarını geliştirmesi amacıyla evde fizik otama çalışmaları başlatıldı. Bu süreçte ‘zolgensma’ gen tedavisine ulaşmayı bekleyen Yasmin’in vilayet onaylı başlatılan arkalama kampanyası ise yüzde 36’ya ulaştı.

ZAKKUM’DAN YARDIM KONSERİ

24 Ilkgüz günü 1 yaşına girecek minik kızın kampanyasının yüzdelik 50’ye ulaşmasını hedefleyen ailesi, Ağı Ağacı grubunun menajeri ile görüştü. Kol, hasta bebek üzere ‘Biz seni seçkin sevmedik kim Yasmin’ adıyla Adana’da yardım konseri kombinasyon etti. Şarkılarını Yasmin için seslendirecek olan Ağı Ağacı, 30 Eylül Cuma Namazı haset Mimar Sinan Münhal Albeni Tiyatrosu’nda sevenleri ile buluşacak. 100 TL olan biletler Adana Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları gişelerinden satın alınabilecek.

TEK TASAVVUR EVLADIMIZI YAŞATABİLMEK

Konserinden elde edilen gelirin tamamının kampanyaya aktarılacağını belirten Alem Salman, biricik amacının evladını yaşatabilmek olduğunu söyledi. Salman, “Benim evladım ölüyor. Yaklaşık bire bir yıldır ölümle yaşam arasındaki o mufassal çizgide uğraş ediyor. İnsanın evladı ile sınanması çok ağırlık. Zolgensma geniş tedavisi üzere başlattığımız valilik musaddak kampanyamızı tamamlayabilmemiz üzere herkesin desteğine talibiz. ‘Bir bilet, tıpkı içki’ dedik ve herkesi konserimize bekliyoruz” diye niteleyerek konuştuShare: