Ağrı Dağı eteklerindeki tenis kortlarında raket sesleri yankılanıyor

Iğdır’dahi Veca Dağı eteklerinde kâin tenis kortlarına, çocuk, canlı, yaşlı değme yaştan sportmen ikbal gösteriyor.

Toyluk ve Spor Bakanlığının “Sporu Tabana Yayma Projesi” kapsamında Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Tenis Federasyonunun (TTF) yürüttüğü icraat meyvelerini vermeye başladı.

Veca Dağı eteklerinde bulunan Halfeli beldesi yolu üzerindeki alan topu kortları, kentte arz çok tercih edilen spor tesisleri arasında bulunuyor.

Tenis branşında 5 etken spor kulübü ve 73’ü veteran başlamak üzere bütün 493 lisanslı sporcunun bulunduğu kentte, 6 tenis kortunu ücretsiz kullanan bala, güre, buğulanmış seçkin yaştan sporcu burada raket sallıyor.

Günde 200 kişinin kullandığı alan topu kortlarında yılda 12 yerli ve 1 ulusal turnuva düzenleniyor.

Durmuş: “1 dümen olacak sporcumuzu arıyoruz”

Türkiye Alan Topu Federasyonu (TTF) Başkanı Cengiz Durmuş, AA muhabirine, tenisin değme yerde oynanması için federasyon namına mütenevvi çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Tenisi tabana yaymak ve Anadolu’nun gelişigüzel noktasında bu sporu faal kuzuluk ilam etmek için ceht harcadıklarını anlatım eden Durmuş, şöyle konuştu:

“Iğdır’dahi abuhava tenise çokça yarar. Buradaki iklimin avantajları sebebiyle rüçhan illerimizden biri bile Iğdır oldu. Yetenekli çok çocuğumuz var. Menfaat mı çıkar, tığ hala dünyada 1 dolma olacak sporcumuzu arıyoruz. İnanıyoruz kim bire bir devir ülkemizden 1 dolma çıkacak. İşte böyle tohumları serpiştirerek köylerde tarama yaparak sporcu getiriyorsak, ihtimal ayrımsız bölüm o köyden gelecek yavru 1 dümen olacak.”

Yılmayan: “6 tenis kortumuz var, geceleyin saatlerine kadar mahmul”

TTF İl Temsilcisi ve alan topu antrenörü Yasin Yusuf Yılmaz birlikte Toyluk ve Spor Müdürlüğü yerleşkesinde eskimemiş tenis kortlarının yapılmasıyla bu spora ilginin elan üstelik arttığını anlattı.

Başarılı olan sporcuların, ailelerin çocuklarını bu spora yönlendirmesini sağladığını dile getiren Yılmaz, “Toplamda 6 alan topu kortumuz var, gece saatlerine kadar meşgul. Hele Kayısı Cup Turnuvası’nı yaptıktan sonraları herkesin tenise ilgisi artmaya başladı.” diye konuştu.

“Gelişigüzel mahallede çocukların elinde raket görebilirsiniz”

Kentte teniste yaşanan bu hareketlilikle bir nice şanlı başarıya üstelik imza atıldığını aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:

“Son 2 kamer içerisinde tenis takımımız Analig’dahi Türkiye 7’ncisi oldu. Manisa’üstelik 2. Lig’üstelik bitiş oynadık. Kayısı Cup’ta çiftlerde dömifinal, teklerde çeyrek final gördük. Ağrı Dağı Cup Tenis Turnuvası’nda, Erkân 2. Grup’ta sporcumuz böke oldu. Bu dereceler geldikçe birlikte istek artıyor. Iğdır’birlikte alan topu daha çok tabana yayıldı, temas mahallede çocukların elinde raket görebilirsiniz. Seçkin anlamda, tesisleşme, kulüp, antrenman üzerine güvenilmez aynı seviyeye ulaştık.”

Yılmayan, kentte tenis sporunu yaygınlaştırmaya devam edeceklerini belirtti.Share: