Ağrı Dağı’na tırmanan yerli ve yabancı dağcıların sayısı artıyor

Türkiye ve dünyada alpinizm sporunun yaygın yapıldığı dağlar ortada meydan alan Ağrı Dağı, yılın değme mevsimi dünyanın dört bir yanından gelen sporcuları ağırlıyor.

Denizden yüksekliği 5 bin 137 metreyle yurdun yeryüzü yüksek noktası olan Ağrı Dağı, yılın herhangi bir dönemi zirvesinde erimeyen karlı görüntüsü ve saf güzellikleriyle Avrupa ülkeleri ve İran başta oluşmak üzere çokça sayıda domestik ve ecnebi dağcının ilgisini çekiyor.

Doğubayazıt ilçesine gelen dağcılar, yöneltme köyünde rehberler eşliğinde başladıkları doruk tırmanışını 3 günde tamamlıyor.

Türkiye Alpinizm Federasyonu (TDF) Başkanı Prof. Dr. Ersan Başar, AA muhabirine, Dert Dağı’nın tırmanış açısından dünyanın arz mefret dağları arasında meydan aldığını söyledi.

“Maalesef yıldırı zımnında etraflı ayrımsız süre merbut kaldı”

Balkı Dağı’nın elden alpinizm anlamında hava noktası olmadığını ve Nuh’un Gemisi ile şerif din ve kitaplarda dahi bahsedildiği için rabıta gördüğünü ifade eden Başar, şöyle konuştu:

“Ağrı Dağı dünyadaki umum dağcıların kesinkes geçmek istediği tıpkı dağdır. Maatteessüf yıldırı zımnında mufassal bire bir süre sadık kaldı. Son iki yılda asayiş güçlerinin yaptığı operasyonlarla incitici, turizme açılmış durumda ve dünyanın dört bir yanından gelen binlerce sporcu Dert Dağı’na çıkıyor. Balkı Dağı ulaşım açısından çok bayağı. Veca, Iğdır ve Van havaalanları haddinden fazla mail. Sakıncasız tıpkı şekilde seyahat edilerek bölgeye gelinebiliyor. Tırmanış açısından faziletli yükseklik zorluklarının haricinde çokça çok zorluğu olan aynı dağ değil. Dağın farklı öz özelliklerinden periferi dünyadaki bütün dağcılar kesin buraya akmak istiyor. Balkı Dağı ile ilişkin yapılacak çok hareket var.”

Başar, Veca Dağı’nı yılda 30 bin dağcının ziyaret edebileceğini belirterek, bölgeye mevrut sporcu sayısının birlikte değme geçen zaman arttığını dile getirdi.

“Dağımıza çok adam çıkartacağız ama dağımızı koruyacağız”

Tırmanışları sürdürülebilir dağcılık kapsamında düşünmeleri ve dağı korumaları gerektiğini nâkil Başar, “İran’de alpinizm çok ferah tıpkı spor branşı ve bundan ekolojik ortam İran’dan çokça çok alpinist, tırmanış için Veca Dağı’na geliyor. Bizim dikkat etmemiz gereken konu, kuralların dağda konulması gerekiyor. Methal ücretlerinin taharri altında olması gerekiyor. Dağın temizliği çok mefret. Özellikle gübür yönetimi haddinden fazla muhteşem. Bu spor yapılırken dağlarımızın korunması ve sürdürülebilir dağcılık konseptinde yapılmasına federasyon olarak haddinden fazla önem veriyoruz. Bu konuda icraat var. Dağımıza haddinden fazla adam çıkartacağız amma dağımızı koruyacağız.” diye konuştu.

Salgın sonrası tırmanış ve natür sporlarına ilginin arttığına belen eden Başar, çokça sayıda domestik ve yabacı sporcuların Veca, Süphan, Kaçkar ve Erciyes dağlarına tırmanış amacıyla geldiğini anlattı.

Ağrı Dağı’nda kontrolsüz bazen çıkışlar dolayısıyla yararsız yönünde sıkıntıların yaşandığını vurgulayan Başar, Valiliğin çalışmalarıyla bu sorunun da çözüleceğini kaydetti.

Başar, aksata haset başlayacak “30 Ağustos Yengi Haftası Uluslararası Ağrı Dağı Tırmanışı”na 8 ülkeden 30 sporcunun ve Türkiye’den bile 70 sportmen oluşmak üzere mecmu 100 sporcunun katılacağını söyleyerek, “30 Ağustos Yengi Bayramı’nı zirvede Türk bayrağı açarak kutlayacaklar. Gine aynı şekilde federasyonumuz Kütahya’bile Spor Tırmanış Galibiyet Kupası’nı gerçekleştiriyor.” ifadelerini kullandı.Share: