AĞRI’DA 100 ÇİFTÇİYE 5 BİN EBLEH PALAZI DAĞITILDI

AĞRI’birlikte 100 çiftçiye 5 bin denyo palazı dağıtıldı. Divane yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla hayata geçirilen projede maliyetin yüzdelik 80’i devlet özel idaresinden, küsurat yüzdelik 20’lik çağ çiftçiler yoluyla karşılanacak.

Dert’bile alık yetiştiriciliğini geliştirmek amacıyla Valilik, İl Hususi İdaresi ile Ekincilik ve Orman Müdürlüğü eliyle alınan alık palazları Veca TRT Parkı’nda planlı törenle çiftçilere dağıtıldı. Kentte tarım ve hayvancılık alanında majör projeler hayata geçirdiklerini tamlayan Vali Osman Varol, şunları söyledi

‘Aklı Kıt yetiştiriciliği, Kars’ın bayraktarlığını yaptığı bire bir kayran. Ama aslında parçalanmamış bölgemizde kocaman benzeri zindelik alanı olan, eğer zaruri destek verilirse çiftçilerimizin topluluk çıkması ile birlikte henüz ferah noktalara gelebilecek tıpkısı kayran. Verdiğimiz bu destekle üreticilerimiz geçtiğimiz yıldan itibaren haddinden fazla dokunaklı miktarda üretim yapıyorlar. Bunu bu sene ayrıksı aynı şekilde imar etmek yerine de geçtiğimiz yıldan enayi palazı dağıtım planını yaptık ve bu traksiyon çerçevesinde zaman bu dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Niyetimiz alelhusus bölgemizde mecmu ülkemizde ad salmış, Kars ilimize hem yardım bulmak hem birlikte bu pazarda pay sahibi koyulmak. Antrparantez niyetimiz 175 bin civarında devraldığımız tahtası eksik varlığımızı de 300 binli sayılara yararlanmak. Bu kapsamda zaman burada hep 5 bin şaşkın palazını, 100 çiftçimize dağıtıyoruz.

‘DESTEK AZ ÇOK ÜRETİM OLACAKTIR’

Ahmak palazlarından düz ekinci Fuat Arslan, sunulan destekten kıvançlı olduklarını söyleyerek, ‘Kamudan tekaüt olduktan sonradan bu işi yapmaya başladım. Kısaca 4 yıl büyüklüğünde tavuk, civciv ve kakavan besledim. Şu anda de işimi sürdürüyorum. Bu yıl kısaca 3 bin 570 civciv üretimi yaptım. Allah talih ederse zaman de bu civcivlerimizi alacağız. Bu civcivler Alman Mast Kazıdır. Dişileri 7 kilo, erkekleri ise 10 kilograma kadar ten verebilen bire bir cinstir. Amacımız alık yetiştiriciliğini bu memlekette imar etmek. Bu birlikte zaman sunulan bu desteklerle oluyor. O yüzden haddinden fazla memnunuz. Destek az çok istihsal olacaktır. Cenabıhak razı olsun devletimizden. Gelişigüzel molekül çokça sunturlu gidiyor ve henüz dahi fena hâlde olacak inşallah diye niteleyerek konuştu.

Yüzde 80’i özel dümen yüzde 20’si üstelik çiftçiler eliyle karşılanacak projede kazlarını düzlük 3 yavru annesi Zeynep Maksat de ‘Ev kadınıyım ve hayvancılıkla uğraşıyoruz. Kazlarım, tavuklarım ve hindilerim var. 4 yıldan beridir dahi bu işimi yükseltmek istiyorum. Zaman bize bu desteği devletimiz verdi diye niteleyerek haddinden fazla kıvançlı olduk. Bu işi hem evime ulama icat etmek hem bile çocuklarımı okutmak amacıyla yapıyorum. İnşallah liyakatli girmek için savaş edeceğiz. Üretim yapacağız.

Share: