Ağrı’da çevre değeri 1.2 milyar dolar olan değerli ve gümüş rezervi bulundu! 500 gönül istihdam edilecek

YANLIŞSIZ Parti Veca Saylav Ekrem Çelebi, Diyadin Kaymakamı ve Belediye Komutan Vekili Mustafa Karali ile Mollakara köyündeki çalışmaları inceledi. Mebus Çelebi, DOĞRU Öğür hükümetleri döneminde Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla bölgeye çokça şişman yatırım yaptıklarını söyledi.

“TESİS YAKLAŞIK 160 MİLYON DOLARLIK YATIRIMLA TAMAMLANACAK”

Çevre değeri 1,2 milyar dolar olan 20 titrem değerli ve 3,5 titrem gümüşün bölgede bulunduğunu tabir eden Çelebi, şöyle konuştu: “İki sene önceki 2 bakanımız ve ekip başkanvekilimiz ile burada asıl attık. Önümüzdeki sene inşallah bu işletmenin temelini atıp ve tıpkısı zamanda 2023 itibarıyla birlikte burada tıpkı tesisin açılmasını düşünüyoruz. Bu hem mıntıka hem bile Türkiye Cumhuriyeti Devleti ekonomisine çokça balaban bir yardım sağlayacak. Elan önceki terörün kol gezdiği bölgede, şu dakika bile iktisadi anlamda hamdolsun çok iri tıpkı girdimiz var. Kasılma tahminî 160 milyon dolarlık yatırımla tamamlanacak. Bunları vadi altından çıkarıp mutluluk ve bölge ekonomisine ulama vermeyi hedefliyoruz. Bölgede 37 lime sondajın yapılması lazım. Şu temel kadar 27 tetebbu mamul. Geri kalanda eylülün ortasına kadar bitecek. Ondan ahir süreçte tesislerin ana atma çalışmalarımız bu bölgede bitmeme edecek.

BÖLGEDE 500 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

“Çelebi, aynı bölgede 50 derecelik jeotermal su kaynağının olduğunu belirterek, 1000 dekar düzlük üstünde seracılık tahsis etmek talip tıpkı şirketin de olduğunu ve yatırımcıyı desteklediklerini anlattı. Kaymakam Karali ise bölgede 500 kişinin istihdam edilebileceğini aktardı. Karali, bölgede kestirmece 3 bin dönümü içeren tıpkısı altın tesisi kurulması üzerine çalışmaların devam ettiğini söyleyerek, “Geçen yıl cevher oranının ortaya çıkarmak amacıyla taharri analizleri yapıldı. Bu sene birlikte kuruluş alanının kurulacağı bölgede inşaat araştırma analizleri yapılıyor. İnşallah bu icraat bittiğinde dahi Koza Altın İşletmeleri burada temelini atarak çalışmaya başlayacak. Burada önce aşamada 20 bin ton civarında ayrımsız altın rezervi olduğu öngörülüyor” diyerek konuştu.Share: