Ağrı’da kerem desteğiyle alık yetiştiriciliği yaygınlaşıyor

Ağrı’üstelik kakavan yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için 100 çiftçiye 5000 şaşkın palazı dağıtıldı.

Valilik öncülüğünde hayata geçirilen ve maliyetinin yüzdelik 80’i İl Hususi İdaresi aracılığıyla karşılanan Kaşalot Palazı Projesi kapsamında İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünce program düzenlendi.

TRT Park’ta gerçekleştirilen programda konuşan Ilbay Osman Varol, ekincilik ve hayvancılık alanında projeler hayata geçirdiklerini söyledi.

Ekincilik ve hayvancılık potansiyelini bildirme iyi noktaya getirebilmek amacıyla alay malay cereyan ettiklerini tabir eden Varol, şunları kaydetti:

“Aklı Kıt yetiştiriciliği, komşu ilimiz olan Kars’ın bayraktarlığını ve beşer babalığını yaptığı ama aslında cümle bölgemizde muhteşem aynı canlılık alanıdır. Şayet lazım destek verilirse ve çiftçilik fail vatandaşlarımız dahi sahip çıkarsa, daha dolgunca noktalara gelebilecek alanlardan bir tanesidir. Geçen sene yeniden burada kakavan yetiştiricilerimize kuluçka makinesi, çıkım makinesi ve elektrik üreteci seti hediye ettik. Hele serencam bir sene içerisinde ekonominin geldiği dideban ve maliyet artışları gündeme getirildiğinde, güzeşte yıl vatandaşlarımıza verdiğimiz o setlerin ayrımsız tanesini geçtiğimiz günlerde bire bir ihtiyaç için sorduğumuzda yemeden içmeden benzeri seti 65 bin teklik ve pozitif KDV’ye ulaşmıştı. Verdiğimiz bu destekle üreticilerimiz, geçtiğimiz yıldan itibaren haddinden fazla gösterişli miktarda istihsal yapıyorlar. Bunu imar etmek anlamında geçtiğimiz yıldan bu yıl amacıyla alık palazı dağıtılması planını yapmıştık.”

İl Özel İdaresinin sonuç 2 yıl içerisinde tarıma sağladığı katkının 20 milyon liraya yaklaştığını aktaran Varol, “Niyetimiz 175 bin civarında devraldığımız hıyar varlığı sayımızı, kısa vadede 300 binli rakamlara çıkarabilmek. Değişik hayvancılık ve tarım faaliyetleriyle birleştiğinde karye ortamında ve ilin abuhava koşulları bile dikkate alındığında alelade vatandaşlarımızı çok mutlu edecek muhteşem benzeri dirimsel kapısı olacak faaliyetten bahsediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra 100 çiftçiye 5000 bin şaşkın palazı dağıtıldı.

Programa, İl Jandarma Komutanı Sancak Hüsamettin Erol, İl Inanma Müdürü Nihat Dikkat, İl Hususi İdaresi Umumi Sekreteri Erhan Tenekeci, Tarım ve Orman Başmuallim Vekili Anlaklı Çelik, Uray Komutan Yardımcısı Son Teşrin Bulan ve vatandaşlar katıldı.Share: