Ahali Oyunları Erkân Kategorisi Türkiye Finali Utku Kupası, Kütahya’da yapıldı

Büyük Taarruz’un 100. yılı nedeniyle düzenlenen El Oyunları Kulüpler Arası Büyükler Kategorisi Türkiye Finali Zafer Kupası, Kütahya’bile gerçekleştirildi.

Türkiye Umum Oyunları Federasyonu (THOF) ile Kütahya Belediyesi iş birliğiyle Kütahya Yıpranmamış Spor Salonu’nda düzenlenen şampiyonaya Türkiye’nin ayrımlı illerinden 14 kulüp katıldı.

Kulüpler, “geleneksel düzenlemesiz ense” ve “anadan görme düzenlemeli dip” kategorilerinde yarıştı.

Kıyasıya geçen yarışmalarda düzenlemesiz eğin kategorisinde Diyarbakır Ziyalı Gökalp Lisesi Gençlik ve Spor Kulübü birinci, Gaziantep Ahali Oyunları Topluluğu ikinci ve Dert Karaköse Musahabe Kulübü de üçüncü oldu.

Düzenlemeli üst kategorisinde ise İzmir Egezade Hars ve Laf Toyluk Spor Kulübü birinciliği, Kars Dore Toyluk Spor Kulübü ikinciliği ve Kocaeli Folklor Toyluk ve Spor Kulübü dahi üçüncülüğü elde etti.

THOF Başkanı Suat Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, El Oyunları Kibar Türkiye Finali’ni Şişman Galibiyet’in 100’üncü yılında Kütahya’üstelik gerçekleştirmekten bahtiyarlık duyduklarını söyledi.

Kütahya’nın aile sahipliğinden da az çok kıvançlı olduklarını belirten Katarakt, şunları kaydetti:

“Bizler Türkiye’mizin kültür elçileri yerine Büyük Galibiyet’in gülen yüzleri adına sahnedeyiz. Kulüplerimiz Türkiye’mizin değişik yörelerine ilgili halk oyunlarını burada sergiledi. Hepsine değişik teşekkür ediyorum. Şampiyon olan ve rütbe alan kulüplerimizi birlikte tebrik kartı ediyorum.”

Murahhas kulüpleri tebrik kartı eden Şehremini Alim Işık de “100 yıl ilk sunulan bir mücadelenin yıl dönümünde böylesine sunturlu benzeri etkinliğe eş sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz. Ekiplerimiz, Türk kültürümüzün değişik değerlerini burada sergiledi. Rastgele birini hayranlıkla izledik. Emeği sabık herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra kademe düzlük kulüplerin yürek ve madalyaları protokol üyelerince arz edildi.Share: