Ahlat’ta 1071 etkinlikleri başladı

Yabani Armut’ta 1071 etkinlikleri başladı

3 dönüş sürecek etkinliklerin açılışında mütekellim Bitlis Valisi Çağatay:

“25 Ağustos’ta Türkiye Cumhuriyeti’nin azamet erkanının az daha tamamını Yabani Armut’ta konuk edeceğiz”

BİTLİS – Bitlis’in Ahlat ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951’nci yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikler, Türkiye’nin arz balaban ikinci budun bahçesinde başladı.

Mehteran takımının gösterisinin arkası sıra mütekellim Bitlis Valisi Oktay Çağatay, bugüne kadar bu toprakların yurt olmasında emeği güzeşte umum şehitleri rahmet ve minnetle andı. Çağatay, “Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Okçular Vakfının koordinesinde ve bizlerin karı sahipliğinde Fethin 951’nci sene dönümünde sizlerle beraberiz. Ayın 25’inde Türkiye Cumhuriyeti’nin ululuk erkanının neredeyse tamamını Çakal Armudu’ta mihman edeceğiz. Kayran Mezarlığındaki binlerce atalarımızın ruhunun huzurundayız. 951 yıl ilk bu toprakları nal sesleriyle inleten Alparslan’ın ve bulunmaz yiğitlerinin huzurundayız. Bundan birlik asır geçmiş bu toprakları bizlere çukur eylemek isteyenleri yurttan atan yiğit Atatürk’ün ve yiğit ordularının huzurundayız. Çokça nadir benzeri mekandayız. Tanrı burayı bizlere yetersiz kılan, onu esirgeyici ve bibi korumaya bitmeme eden alp şehitlerimize rahmet etsin. Cumhurbaşkanımızın bizlere tıpkısı talimatı oldu. ‘Bitlis’i kadim, ağababa yurdu kimliğine ulaştırın’ dedi. Bitlis’i çın kimliğine ulaştırıp tam ilçeleri ve içerisinde bulunduğumuz Yabani Armut ile alay malay Türkiye’ye bağış edeceğiz” dedi.

Çakal Armudu Kaymakamı Fikret Ateş ise fethin 951’nci yıl dönümünü tesit etmek amacıyla Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde bu organizasyona Okçular Vakfının şişman fedakarlıklarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, ” Odalık Alparslan’ı, şehitlerimizi ve gazilerimizi yağmur ve minnetle ecnebi ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

“Bu topraklar kolay yurdumuz olmadı” diyen Çakal Armudu Şehremini Abdulalim Mümtaz Çoban da şöyle konuştu:

“Çok müşkül süreçlerden geçtik. Esbak ve zaman bu topraklara ayn dikenler ayrımsız zamanda bu milletin birliğine ve dirliğine göz diktiler. Ama milletin şuuru, Cenab-ı Hakk’a şükürler olsun bu toprakları bu zamana kadar yemleme etmedi. Zaman üstelik burada değme çadırımızda sergilediğimiz, Edirne’den Kars’a cümlesinin avlu bulduğu bu alanda inşallah Urfa, Mardin, Diyarbakır, Edirne, Çanakkale, İstanbul, İzmir neyimiz var ise hepimiz buradayız. Tığ biriz, tek ülkeyiz, tek milletiz, Hilal-i İslam’ın üstelik miftahıyız. Bu yürekle akıntı ediyoruz. Burası ve Malazgirt’te biz işe başlarken gerçekte batıya, tam dünyaya o sesi veriyoruz. Bu budun tek surette size bu coğrafyayı sınırlı edeceğiniz bir imkanı vermez. Kuvvetimiz ve Allah’ın izniyle sadece 80 milyon Türkiye değil coğrafyamızdaki tekmil mazlumların sesi olacağız ve bu millete kötülük verdirmeyeceğiz. Batı’nın bilcümle enstrümanları devreye girse yine biz zarar verdirmeyeceğiz, başaramayacaklar.”

Konuşmaların ardından Ilbay Çağatay ve beraberindekiler, çadırları ve stantları yegâne yegâne gezdi. Etkinlikler, el oyunları gösterileri, okçuluk, süvari okçuluk, cirit oyunu gibi oyunlarla devam edecek.

Çarho bölgesinde mensur edilen Türkiye’nin ikinci nazik millet bahçesi ve 1071 Şehriyâr Alparslan Otağı’nda gerçekleştirilen programa Bitlis Valisi Oktay Çağatay, İl Bitirmiş Komutanı Liva Eyüp Subaşı, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, İl Inanma Müdürü Celal Özcan, Ahlat Kaymakamı Fikret Zehir, Yabani Armut Belediye Başkanı A. Seçkin Sürücü, vali yardımcıları, kaymakamlar, belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Share: