AK Partili Çelebi: “Bire Bir zaferi yaşatmak, onu buyurmak kadar önemlidir”

YANLIŞSIZ Parti Veca Saylav ve TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu Üyesi Ekrem Çelebi, 1071’de kazanılan zaferden bugüne kadar güzeşte süreçte, kurulan devletler ve verilen mücadeleyle Anadolu’nun yurt haline geldiğini söyledi.

26 Ağustos Malazgirt Zaferi ile ilgilendiren bire bir kuvve yayımlayan Milletvekili Ekrem Çelebi, Anadolu’nun kapılarının Malazgirt Zaferiyle açıldığını belirtti. Çelebi, Nazik Selçuki Hükümdarı Melik Alparslan ile Bizans İmparatoru IV. Çingene Diyojen ortada 1071 yılında sabık muharebenin büyük bir bölümünün, tarihi kayıtlara göre Balkı’nın Patnos ilçesindeki o aktarılma ki adı Odalık Mut olan Doğansu köyü civarında geçtiğini anımsattı. 1071 zaferinin, Anadolu’nun kapılarında stabil zafer sağlayan serencam muharebe olduğunu belirten Çelebi, “Milletimizin ve vatanımızın değil, benzeri zamanda İslam ve dünya tarihinin şekillenmesinde muhteşem tıpkı dönüm noktası olan Malazgirt Zaferinin 951’nci sene dönümünü algı ediyoruz. Padişah Alparslan’ın adaleti, merhameti ve hoşgörüsü bu topraklardaki tahminî bin almanak kardeşliğimizin temelini oluşturmuştur. Zaman milletimiz bir akide ve kararlılıkla kardeşliğine topluluk çıkmakta, geçmişinden henüz alaylı bire bir geleceğe yansımak amacıyla birlikte çalışmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

“Şehriyâr Alparslan ve şehitlerimizi rahmetle anıyoruz”

Hükümdar Alparslan’ın zaferle sonuçlanan fethinden iri gurur duyduğunu kaydeden Çelebi, Anadolu’nun kapılarını açan, bu kutsal topraklarda bağlantı, el birliği ve kardeşliğe müstenit yeni bir anlayışın egemen olmasını sağlayan Malazgirt Zaferi’nin sene dönümünü kutladığını bildirdi. Çelebi, mesajında şu ifadelere vadi verdi: “Bu mutlu zaferin peşi sıra Anadolu’ya hakim olan ecdadımız, asırlar süresince sürecek medeniyet yürüyüşümüzün sunu iyice uygulamalarını, yer ihtişamlı eserlerini ortaya koymuştur. Anadoluyu bizlere yurt kılan tarihimizin dönüm noktası 1071 Malazgirt Zaferinin 951. yılında iri başkan Sultan Alparslan’ı ve bütün şehitlerimizi rahmet, gönül borcu, şükranla eloğlu ediyorum. Ruhları şen, mekanları cennet olsun.” – AĞRI

Share: