Akçakoca’da Sivri Bereketi

TUNCAY TÜRKGÜLÜ

Düzce’nin Akçakoca ilçesi açıklarında avlanan balıkçılar, barınağa kasalar meşgul akarsu palamutla döndü. Balıkçılar, palamudun bu yıl artağan olacağını ve fiyatının düşeceğini söyledi.

Mağrip Karadeniz’dahi avlanan Akçakocalı balıkçılar, zaman barınağa kasalar dolusu palamutla geldi. Balıkçılara bakarak bu sene sivri eli nimetli olacak ve fiyatı dahi her an düşecek.

“ACUN ZARARLARI OLDU”

Akçakocalı Mehmet Olmuş Alır, 32 yıldır balıkçılık yaptığını belirterek sivri balığının ayrımsız yıl olup aynı yıl olmadığını söyledi. Alır, palamudun başka balıklarının bile bereketli olmasını sağladığını kaydederek şöyle konuştu:

“Sivri balığının bol olduğu yıl, haziran kocaoğlan ile temmuzun 15’inde çingene palamudunun artağan olmasıyla muhtemelen evet. Pelit balığı havyarı döktüğünde ise çinekop, istavrit ve tavuk balığı balığı bereketli olacaktır. Denizde yeryüzü geç büyüyen balık istavrittir, o üstelik geç yetişir. Bu sene çinekop mübarek olacak, o bile Boğaz’bile olacak. Karadeniz’üstelik bile evet amma beş altı evet, şu dakika bala döneminde. Gelgel şartlarına göre pelit teşrinievvel ayı sonuna kadar evet ama hava şartlarına bağlıdır. Şu zaman bu barınakta bin 700 sandık balık çıkıyor, 2 bin 500 kasa sâdır balık birlikte buraya geliyor. İki gündür balık bol. Geçkin değil önceki periyot Ordu ve Samsun’üstelik, hallerde çifti 120 teklik olan balık, İstanbul halinde bugün satılmadı. 70-80 liraya sattılar, bire bir dünya zararları oldu. Zaman boyunca o zararları çıkaramazlar. Balık öyle aşüfte tıpkı şeydir maatteessüf. Tuttun mu gür, tutmadın mı anca gidiyor.

“DENİZDE BALIĞI BİTİRDİLER”

Akarsu ürünleri bilmeyen aynı münevver adama makule, defter ve masa üzerinden öğretmişler. Geliyorlar, balığı ölçüyorlar. ya sen ne anlarsın balık ölçmekten. Sen evvel motorları izleme vücut. Tezgahta balık ölçüyorlar, ‘yasak’ deyip ona bin lira ceza kesiyorlar. Balığa ahali koyuyorsun ama tankerlerle, TIR’larla o ağızotu fabrikalarına satıyorsun. ‘Fabrikayı kapatın’ demiyoruz. Eğer bana hangi ölçüde serbest ise ona bile o ölçüde erkin olsun. Hep işini yapsın. Kutur 12 santimetre mi, onu dahi üretimevi yem yapsın. Ama ego balık haline giriyorum, benim balık 11 santimetre, balığa umum koyuyor. Ne ona serbest dahi bana yasak, denizde balığı bitirdiler.”Share: