Akdeniz’de balıkçılara fırtına engeli

Akdeniz’üstelik balıkçılara fırtına engeli

15 Eylül’den itibaren avlanmaya başlayan balıkçılar Akdeniz’dahi çıkan sezonun evvel fırtınası nedeniyle teknelerini kıyıya çekerek ağ bakımı yapmaya başladı

Kuvvetli rüzgarın etkili olması nedeniyle balıkçıların yoldaşları martıların bile zorlukla havada dengesini sağlayarak imdi balıkları almaya çalışması görüntülere yansıdı

MERSİN – Akdeniz açıklarından itibaren ağız bölgelere büyüklüğünde hareketli olan üzücü rüzgar ile fırtına dolayısıyla balıkçılar barınaklara döndü. 2-3 aktarılma sürmesi muhtemel fırtına zımnında, Mersinli balıkçılar apışlık bakımlarını yapmaya başladı.

Meteorolojinin önceleri uyarısını yaptığı yağışlı ve fırtınalı çekicilik Mersin’dahi ve Gün Doğusu Akdeniz’birlikte bazen enerjik oluyor. Yağmur sonrası Akdeniz’birlikte çıkan sıkıntı dolayısıyla bire bir çok balıkçı teknesi Mersin Erdemli Balıkçı Barınağı’na et kafalı yaklaşmak zorunda kaldı. 15 Eylül’bile açılan sezonun geçmiş fırtınası dolayısıyla avlanmaya küşayiş veren balıkçılarda ağ ve bölge bakımlarını yapmaya başladı. 2 bölüm sürmesi beklenen fırtınanın ardından yeniden ‘Vira Bismillah’ diyecek olan balıkçılar, fırtına ile gelişigüzel balık popülasyonunun biraz daha ortaya çıkmasını beklediklerini aktardı. Mavera yandan balıkçıların apışlık bakımlarını yaptıkları barınaktaki martılar ise havada zorlukla dengelerini sağlamaları görüntülere dahi yansıdı.

“Fırtına balıkçılık üzere oylumlu”

Yağmurla alay malay fırtınanın geldiğini belirten Erdemli Akarsu Ürünleri Kooperatifi Başkanı Volkan Taş,” Averaj 2 dolaşma sürecek. Balıkçılarımız bile bu fırtınada limanda eksikliklerini gideriyor. Genişlik geç Perşembe haset esasen ‘Vira Bismillah’ diye niteleyerek faaliyetlerimize bitmeme edeceğiz. Bu senenin önceki fırtınası çok bekledik, inşallah olumlu adına hoşgörüsüz devir sağlar. Fırtınada bahir dinleniyor, yerey karışıyor, balık çıkıyor. Sıkıntı balıkçılık için yetişkin” dedi.

İlk fırtınanın geldiğini dile getiren balıkçılardan Sağanak Özbak,” Fırtına balıkları yerinden onatacak çıkaracak yada açılmasını sağlayacak. Şuan fırtına başladı 2 aktarılma süreyle devam ayar. İnşallah fazla etkilemez. Avlarımızı çektik, onları tamirat yazar gine denize hazırlıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Fırtına dolayısıyla limana geldiklerini aktaran Saz Şairi Puan, fırtına süresince havza ve ağların bakımlarını yaptıklarını tabir etti.

Fırtınayla birlikte kendilerini baskı limana attıklarına dikkat çekici mıntıka sahiplerinden Cumali Yeniden ise haddinden fazla keder bire bir fırtına olduğunu ve 2-3 çevrim süreceğini kaydetti.

Share: