Akıbet an haberi | Görevden alınan CHP’li Kerim Şahin’in 12 yıla kadar hapishane talebiyle yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü

Görevden alınan CHP’li Kerim Delimsirek’in 12 yıla kadar hapishane talebiyle yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü

Tutuklu yargılanan Kayı A.Ş Umumi Müdürü ve Başkan Semih Şahin’in danışmanı Selçuk Erdağ, adli taharri amacıyla azade bırakıldı

BİLECİK – Bilecik Belediyesindeki rüşvet iddialarının arkası sıra geçici kendisine görevden alınan Şehremini Koçak Delimsirek ile danışmanı vakfedilmiş maznun Selçuk Erdağı’nın 4 yıldan 12 yıla büyüklüğünde hapsinin istendiği davanın ikinci duruşması görüldü. Mahkeme tutuklu yargılanan Kayı A.Ş Umumi Müdürü ve Başkan Kerim Delimsirek’in danışmanı Selçuk Erdağ’ın adli kontrol gibi erkin bırakılmasına hükmetti.

Fenomen, 19 Ocak günü Bilecik Belediyesinde meydana gelmişti. Bilecik’te benzeri yüklenici, Bilecik Belediyesi iştiraklerinden Kayı A.Ş Genel Müdürü ve Komutan Verimli Atmaca’in danışmanı Selçuk Erdağı’nın kendisinden vergi istediğini öne sürerek polise başvurdu. Yüklenici, Erdağı’nın kendisinden işlemlerini izlem ika karşılığında 130 bin dolarlık hisse senedi ile 200 bin dolar nakit istediğini söyledi. Bilecik Güven Müdürlüğü Kaçakçılık ve Tevhit Suçlarla Uğraş Şubesi ekipleri, anket çerçevesinde mülk alışverişinin yapılacağı Bilecik Belediyesi çevresinde güvenlik tedbiri aldı. Şehremaneti binasındaki odayı basan polis ekipleri, Erdağı’nı alacak alırken cürmümeşhut yakaladı. Erdağ çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak, Bilecik M Tipi Cezaevine gönderilmişti.

Geçici namına görevden alındı

İçişleri Bakanlığınca Bilecik Belediyesindeki idrak iddialarına ilgili yürütülen anket dolayısıyla CHP’li Bilecik Belediye Başkanı Koçak Delicesine, geçici kendisine görevden uzaklaştırılmıştı.

26 Temmuz haset rüşvet olayıyla ilişkin sormaca tamamlandı. Aheste Ukubet Mahkemesine gönderilen iddianamede görevden uzaklaştırılan Bilecik Belediye Reisi Alicenap Delice ile Kayı A.Ş. Umumi Heyet Başkanı Selçuk Erdağı’nın ‘vergi almak’ suçundan 4 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

4 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi

Hazırlanan savca geçtiğimiz günlerde Bilecik Kısık Ukubet Mahkemesi sunulurken, murafaa eliyle Selçuk Erdağı ve Kerim Mecnunca hakkında 4-12 sene beyninde kodes talebi ile ait sorun açıldığı öğrenildi. İddianamede, dalavereli Selçuk Erdağı’nin, ibret Koçak Atmaca’in bilgisi ve iradesi dışında eylemlerde bulunmasının cins olmadığı vurgulandı.

İddianamede, “Kaka Ahi Delimsirek ve katılma iradesi içerisinde alay malay akım ettiği keleş Selçuk Erdağı’nin, müştekilerin yüklenicisi ve gizil alıcısı oldukları Bilecik merkezde kâin AVM inşaatı projesinin eş bedelinin belirlenmesi hususunda anlaşmaları karşılığında 200 bin Amerikalı doları efektif ve 130 bin Amerikan doları bedelli hisse senedi tutarında algı istemek ve bu rüşvetin verilmesi üstüne varılan kesim sonrası 19 Ev 2022 tarihinde rüşvete bahis paranın teslimi sonrası yakalanması suretiyle üzerlerine tehirli TCK’nın 252/2’inci maddesinde planlı algı alma suçunu işledikleri anlaşılmakla, şüphelilerin mahkemenizce yargılamalarının yapılarak eylemlerine uyan irsal maddeleri layıkıyla cezalandırılmalarına karar verilmesi kamu yerine sav ve irade olunur” denildi.

Ahi Delice’in danışmanı Selçuk Erdağ adli arama üzere başıboş bırakıldı

Davanın ikinci duruşması bugün Bilecik Adliyesi Çetin Ukubet Murafaa salonunda görüldü. Davada tutuklu maznun Selçuk Erdağı, eğreti kendisine görevden alınan Bilecik Belediye Başkanı Selek Delicesine, avukatları, müştekiler Harun Zehir, Nurullah Esmer, avukatları, tanıklardan Şehremaneti Divan Üyesi Bülent Kaya, o dönemin Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı Muharrem Dumansızoğlu, Selçuk Erdağ’ın sekreteri Farklı Menekşe hazır bulundu.

Sanıklar, müştekiler ve tanıkların dinlenmesinin arkası sıra avukatlara sonuç sözleri soruldu. Müşteki avukatı Onur Şeker Hastalığı, Selek Delimsirek karşı adli hazırlık ve tevkif irade etti. Maznun avukatları ise iki ismin beraatını istek etti. Duruşma heyeti 15 dakikalık aranın arkası sıra Itibar Şeker, Bonkör Atmaca karşı adli hazırlık ve tevkif talebini ‘Red’ ederek, mevkuf yargılanan, Selçuk Erdağ’ın adli taharri gibi başıboş kalmasını hükmetti. Erdağ, herhangi bir hafta pazartesi günü karakola her an, imza atacak.

Sızlanan avukatlarının dinlenmesi amacıyla istedikleri CHP, Bilecik Mebus Yaşar Tüzün, CHP İl Başkanı Kavi Yaşar ve CHP Kalıp İlçe Başkanı Berna Pamukçu’nun, yapılacak incelemelerin arkası sıra dinlenmesine değişmeyen verileceği belirtildi.

Öte yandan davanın Cömert Atmaca’in özge soruşturma dosyasıyla birleştirilmesi istendi.

İfadelerde adı geçen Hasan Söğüt ve o fenomen günü öz getiren Nesrin Işık dinlenmesi konusunda tıpkı ahir duruşmayı 23 Mesafe Cuma Namazı haset saat 11.00’a erteledi.

Share: