Akıbet an haberleri! Çorlu madencileri İstanbul’a taşıyan cankurtaran uçak ekibi, o anları anlattı

Dertli madencileri İstanbul’a haiz ambulans tayyare ekibi, o anları anlattı

“35 an sonraları İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yaptık”

ANKARA – Bartın’ın Amasra ilçesinde 14 Ilk Teşrin tarihinde yaşanan maden ocağı patlamasının ardından yaralıları İstanbul Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’hangi irsal fail Sağlık Bakanlığı ambulans ekibi yavaş yavaş yarıştıkları anları yaşadıklarını anlattı.

Bartın’ın Amasra ilçesinde 14 Ekim tarihinde meydana gelen maden kuyusu patlaması peşi sıra yaralıları Çaycuma Meydanı’ndan İstanbul Çam ve Sakura Site Hastanesi’ne götürücü uçağın ekibi yaşadıklarını Umumi Havacılık Terminali’nde anlattı.

Uçağın ustalık donanımı için veren tayyare pilotu Şeref Karabay, uçağın dünyanın seçkin namına bir tane maharet ikmalle uçabilecek kapasitede olduğunu belirterek, “Kabine bölümünde 4 sedye var. Yatan tutkun haricinde oturarak de parasız transfer kapasitesine taşıyan. 14 takviye kapasitesi var antrparantez. Medikal anlamda ayrımsız kısık hizmet ünitesinde hangi varsa tüm uçakta var. Tıpkı işler şartları hangi ise benzeri şerait uçağın içerisinde var hıfzıssıhha ve beceri donanım anlamında erdemli kabiliyete ehil bir uçak” diye konuştu.

“35 zaman bilahare İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yaptık”

Görüngü günü yaşadıklarını anlatan Karabay olayı şu şöyle anlattı:

“Yara olayda saat 9.30’de kumanda merkezi tarafından derhal konuşlanmamız istedi Çaycuma meydanına. 23.00’dahi tığ orada amade olduk. Aslında Çaycuma Meydanı print kategoride olan bire bir saha coğrafi şartlardan ötürü. Ancak devletimiz geçtiğimiz yıllarda ILS (aletli iniş sistemi) denilen sistemi kurdu ve bu zor ayrımsız şekilde aşıldı. İndiğimizde hastaların yola çıktığını karaca ambulansı ile gelmekte olduğu haberini aldık. 4 sunum cankurtaran ile 4 züğürt getirildi. Acılı vakası olduğundan çevre ve durumlarının da aciliyetinden ötürü Çam ve Sakura Hastanesi’hangi kavrama etmemiz istendi. Tığ dahi kalkışı yaparak 35 zaman sonraları İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yaptık.”

“Kumanda Merkezi çok acilen reaksiyonda bulundu”

Görev sırasında yaşadıkları duyguları anlatan Karabay, başarının personel ve arkadaşlarına ilişik olduğunu belirterek, “Millet olarak etkilendik bir kere haddinden fazla biberli benzeri olay. Bizden nesep ayrımsız arıza olmaması amacıyla bile ekstra tıpkısı gayretle ve çabucak kalktık. Tığ 23’bile amade olduk ve hazır olduğumuzda maatteessüf yaralılar ulaşamamıştı. Kumanda Merkezi çok alelacele reaksiyonda bulundu ve bizi orada amade edebildi. Bu primer bir vakaydı yani hastaneden hastaneye transfer değildi. Taşımaya hazır olması için hususi ayrımsız civar tedavi yapılmadı. Bu de iyileştiren personelimizin ve arkadaşlarımızın başarısı” ifadelerini kullandı.

Uçakta görev düzlük ivedi tıp teknisyeni Yalçın Zengin ise görüngü gününde yaşanan patlamayı duyduklarını ve arkalamak istediklerini vurgulayarak, “Bartın’dahi patlamanın olduğunu duyduk. Duyunca üzülmüştük. Biz lacerem havari olabiliriz diyerek düşündük o arada vekâlet eliyle görevlendirme geldi. Akabinde ivedi aynı şekilde Bartın Çaycuma’ya vardık. Orada ambulansları bekledik. Hastaların durumları kötüydü tedavi devam ediyordu. Yanık vakalarıydı. Sunu aceleci şekilde İstanbul’a götürdük orada ambulanslara sevkini gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

Share: