“Aldatma Yazmalım” kamyonu Şanlıurfa’da demet odağı oldu

“Desise Yazmalım” kamyonu Şanlıurfa’da bağ odağı oldu

ŞANLIURFA – Şanlıurfa’üstelik geçmişseverlik sever tıpkı yurttaş kamyonunu, ‘Hıyanet Yazmalım’ beyaz perde filminde düz düzlük kamyona benzer kuzuluk getirdi. Balıklıgöl yakın kamyonu gören vatandaşlar telefonlarına sarılarak anı fotoğrafları çektirdi.

Şanlıurfa’de nakliye işinde çalışan Ahmet Doğan isimli vatandaş ‘Selvi Boylum Hıyanet Yazmalım’ filmine olan hayranlığı zımnında kamyonunu filmdekine benzer arkaç getirdi. Başrollerini Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın paylaştığı ‘Selvi Boylum Aldatma Yazmalım’ filmi hala sinema tarihinde tıpkı şaheser kendisine gösteriliyor. Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini, Cahit Berkay’ın müziğini yaptığı filme hayranlığı olan Şanlıurfalı Ahmet Doğan, aracını Değer İnanır’ın kullandığı kamyonun renkleri ve resimleriyle süsletti. Şanlıurfalı Ressam Yüksek Korkmaz’ın ‘Al Yazmalım’ kamyonuna aynı benzettiği kamyon, kentte rabıta odağı oldu. Kamyonu karşısında vatandaşlar, nostaljiyi yaşadıklarını belirterek, kamyonla ajanda fotoğrafları çektirdi. Kamyon sahibi Ahmet Doğan, aracını sevdiğini arada bir site turu yaparak nostaljiyi yaşayıp, yaşatmaya çalıştığını aktardı. Doğan, aracını satmayı düşünmediğini söyledi.

55 almanak ressamdan Desise Yazmalım kamyonu

Kamyon üzerindeki alfabe ve resimleri çizen Ressam Şanlı Korkmaz, “Nostaljidir bu, unutulan bir şeyi yeniden canlandırmak çok güzeldir. Bunu beraberinde memlekete bire bir eser kazandırmakta çokça adamakıllı aynı duygudur. Kamyon kadar yetişkin olan üzerindeki resim ve yazıdır. Ego beş 3’üncü sınıftayken gördüğüm insanın resmini yapardım. İlk sergimi bile 1977’bile açtım. Ben mesleğime aşığım. Mesleğimi çokça seviyorum. 55 yıldır bildirme iyisini yazmak üzere elimden fırça düşmedi. Herhangi Bir çevrim benzeri fiil adına fotoğraf çiziyorum. Ego serbest abece değil tıpkı zamanda bire bir ressamım. Bu kamyon üzerindeki yazı ve resimleri birlikte canla başla istekle yaptım. Ego öğretmenliği birlikte istekle yapıyordum. Aynı işi bayıla bayıla yapacaksın ki kudretli olasın. Mesleğini hem sevecek hem de muhtacın olacak kim kalburüstü olasın. İnsan mesleğini sevdiği zaman ortaya çokça iyicene şeyler çıkıyor” dedi.

Kamyon sahibi Ahmet Doğan, “Deminden çocukluğumdan beri sakat filmlerden de esinlenerek hakeza bire bir merakım vardı. Aslında böyle araçları de seviyordum. Kestirmece 4-5 ay içerisinde bu aracı toparladık. Hakeza ayrımsız araca binip çarşıda gezdiğiniz devir insanların tepkisi çok iyice oluyor. Bu buut ister istemez insanı mutlu oluyor. Bu kamyonun yapılması haddinden fazla bunaltıcı bire bir iş oldu fakat yorgunluğumuza değdi. Şu dakika için bu aracımı araba niyetine kullanıyorum. rastgele şekilde satmayı düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

Kamyonu görür gözsüz andaç fotoğrafları çekerek duygulandığını belirten Mehmet Polat, “Duygulandım, geçmişe gittim. 70’li, 80’li yıllarda izlediğimiz bir filmin içre mevcut al yazmalım kamyonunun benzerini yapmışlar. O yadigâr yeniden yaşadım. Şu anda dahi o duyguyu yaşıyorum” dedi.

Şanlıurfa ziyaretinde kamyonu karşısında görünce eskilere gittiğini aktaran vatandaşlardan Adnan Millet, “Bir Anda haddinden fazla duygulandım. Bozuk günlere gittik. Kamyonu görünce lahzada gelip bire bir foto çektirmek istedik. Kamyon bizi eskilere götürdü. Gayet evire çevire ve nostaljik ergin. Bozuk Türk filmlerindeki gibi gayet iyice reşit” ifadelerini kullandı.

Share: