Altıeylül Belediyesinden 3 heybetli hamle

Altıeylül Belediyesi Mart Kocaoğlan Divan Toplantısı 11 ilimizi etkileyen Türkiye tarihinin yer balaban felaketi 6 Gücük Ay depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşlar için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Meclisin küşat konuşmasını fail Altıeylül Şehremini Hasan Cebbar, depremin yaşandığı 6 Küçük Ay tarihinden bu yana yapılan çalışmalar ve artık yapılacaklar ile ilgilendiren sedir üyelerine bilgiler verdi. Şimdiye büyüklüğünde Altıeylül’den zelzele bölgesine 110 tırdan fazla müzaheret malzemesinin gönderildiğini belirten Komutan Cebbar: “Bizler hepimiz, bilcümle Altıeylül, bütün Balıkesir 7’den 70’e depremzede kardeşlerimize arkalama elini uzattı. Buradan elinde avucunda hangi varsa göndererek zahir ayrımsız ve beraber olunacağını gösteren her bir kardeşime kırsalından merkezine herkese samimi teşekkürname ediyorum” dedi.

Altıeylül’de denetlemeler sıklaşıyor

Altıeylül Mart Kocaoğlan Sedir Toplantısında diğer gündem maddelerinin beraberinde şehrimizde meydana gelebilecek depremle ilgili alınan ve alınacak önlemlerde görüşüldü. Buna göre Reislik oluruyla 2 mühendis, 3 teknik adam ve 2 zabıtadan oluşacak ” Yapı Denetleme ve Belirleme Komisyonu” kurulması kararlaştırıldı. Kurulacak olan komisyon Altıeylül sınırları içerisinde binaların güvenliği ve zafiyet oluşturabilecek durumların tespiti amacıyla özellikle giriş katı ticaret alanı namına mergup yapılarda asılı katların müsaade dışı kullanımlarının ve sütun kesimleri üzere aynı durumların tespiti ve önlenmesi adına çalışmalarına aceleten başlayacak.

“Aldak” kuruluyor

Altıeylül Belediyesi marifetiyle alanlarında uzaman kişilerden ve gönüllerinde düzlük alacağı tahminî 30 kişiden oluşacak ” ALDAK” ( Altıeylül Tabii Facia Kurtarma) ekibi kurulacak. Şehrimizde ve ülkemizde yaşanabilecek gelişigüzel damarlı durumda fariza matlup kol yekpare donanımlı ve eğitilmiş kişilerden oluşacak.

Altıeylül Mart Ayı Sedir Toplantısında görüşülen ayrımsız ayrıksı bahis ise Nisan Kocaoğlan Meclisinde kurulması kararlaştırılan ” Afet Evgin Ebat Komisyonu” oldu. Buna göre Altıeylül Uray Meclisinde grubu bulunan parçalanmamış partilerin üyelerinden oluşacak alt kurul yaşanabilecek afat öncesi alınacak önlemleri ve yapılacak çalışmaları belirleyecek. Kurulacak encümen mühendis, mimar ve beceri konulara hakim kişilerden oluşacak. Alınan önlemlerle ilgilendiren mütekellim Başbuğ Cebbar: ” Şehrimiz yapı denetim üzerine Türkiye’de yeryüzü inanılır illerden biri. Bizler bundan önceki olduğu kadar bundan sonrada vatandaşlarımızın tehlikesiz ayrımsız kentte yaşamaları namına çalışmalarımıza bitmeme edeceğiz. Yaşanan herhangi bir felaketten zaruri dersleri çıkararak ona bakarak önlemlerimizi artıracağız. Altıeylül’ümüz ile ilgili icraat yapacak çatı güvenliğini dolay planda tutacak 2 yarkurul kuruyoruz. Ayrıca Altıeylül’ümüzün birde taharri istirdat ekibi olacak. 25-30 kişiden oluşacak bu kadro gerektiği anlarda arkalama ve taharri-istirdat faaliyetlerinde yer alacak değme cins eğitimini almış ehlihibre kişilerden oluşacak. İsmini “ALDAK” olarak belirlediğimiz ekipte gönüllülerde saha alabilecek” dedi – BALIKESİR

Share: