Amasya’da Mülakat Barajı’na 100 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Amasya’da bu sene 100 bini Mülakat Barajı’na almak amacıyla 850 bin balık bala akarsu, gölet ve barajlara bırakıldı.

Suluova ilçesinde elektrik gösteren Yedikır Akarsu Ürünleri Üretim İstasyonu’nda yetiştirilen yavru sazanlar, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Amasya İl Ekincilik ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ve Görüşme Belediye Başkanı Mehmet Bitirmiş tarafından düzenlenen törenle suya salındı.

Vali Masatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suluova’da üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin birçok ilinde kâin göl ve barajlara salındığını söyledi.

Söz konusu istasyonda 9 milyon sazan balığı yavrusu üretildiğini anlatan Masatlı, şunları söyledi:

“Amasya, tarım ve hayvancılığın sakil yerine yapıldığı tıpkısı ilimiz. Sonuç 2 yılda buna benzeri dahi akarsu ürünlerini eklemiş bulunuyoruz. Akarsu ürünleri üretim istasyonumuz, geçen sene Çap Su İşlerinden, Ekincilik İl Müdürlüğümüze devredildi. İstasyonumuzda özellikle sazan ve Mersin Ağacı balığı yavrusu girmek için muhtelif çeşitler yetiştirilmeye başlandı. Güzeşte yıl 4 milyon olan sazan yavrusu üretimi, bu yıl 9 milyona yükseldi. Amasya’da yetiştirilen 9 milyon çocuk balık, 13 ilde suya bırakıldı. İlimizde ise 100 bini Ziyaret Barajı’na almak amacıyla 850 bin bala balığı sularımıza bıraktık.”

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz ise hedeflerinin, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 milyon bala balığı su ile buluşturmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun lideri olduğuna dikkati çekici Yılmayan, “2021 yılında Türkiye’de, 73 ilde 903 kaynağa 65 milyon yavru balık bıraktık. 2022 yılında özellikle kendimize elan büyük bire bir meram koyduk. 84 milyon balık, umum üs ve barajlara bırakılacak. 2023 hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı zımnında 100 milyon çocuk balığı suyla buluşturmak. Biz çupra ve levrek yetiştiriciliğinde dünya birincisiyiz, alabalıkta ise acun ikincisiyiz. Alelade bu göz bizim için yıldızı projektör bir kısım.” dedi.

Yılbaşından bu yana Yedikır Su Ürünleri Üretim İstasyonu’nda yetiştirilen 9 milyon yavru balık, Tarım ve Orman Bakanlığının “Akarsu Kaynaklarını Balıklandırma Projesi” kapsamında Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Kalabalık, Sinop, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat ve Yozgat’taki 178 akarsu kaynağına bırakıldı.

Share: