Antalya bilgi! Manavgat’ın yanan ormanında savacı izi

ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde güzeşte yıl 65 bin hektara yakın ormanın küle dönüştüğü, yaban hayatının yok olduğu nazik yangın sonrası alanın baştan yeşillenmeye başlamasıyla birçok karışık hayvanının yanı sıra ormanın maltalık kedisi yerine aşina tıpkısı haberci izine rastlandı.

Manavgat’ta geçen sene 28 Temmuz’da 4 ayrımlı noktada başlayan orman yangınları, çizi ilçeler Akseki, Gündoğmuş, İbradı ve Alanya’nın kâh mahallelerine de sıçradı. 2’si orman koruma memuru, 8 kişinin yaşamını yitirdiği yangınlar, 19 değişik noktada günlerce sürdü. Bu ilçelerdeki 59 mahalle balaban uymazlık gördü. Toplamda 65 bin hektara mail ormanın küle döndüğü yangında, çiftlik hayvanları, kedi, köpek ve ormanlardaki karışık hayvanları bile balaban uymazlık gördü. Büyük cuşiş, 10 devir sonra söndürüldü.

YABAN DIRIMLIK GERİ DÖNÜYOR Türkiye’nin sunma nazik orman yangınından bodur tıpkı süre sonra ise yanan alanlarda önce makilik natürel bitkilerin kendi kendine filizlendiği belirlendi. Orman Kesim Müdürlüğü’nün dikme dikimi, soy sop atma ve kozakların içindeki tohumların toprakla buluşmasıyla üstelik yangının üzerinden ayrımsız yıl geçtikten tohumların birçoğu de filizlendi. Bu süreçte Antalya Kuş Müşahede Topluluğu üyelerinin alanda yaptıkları araştırmalarda, bölgede karışık hayatının dahi canlanmaya başladığı tespit edildi.ORMANIN FANTOM KEDİSİ

Birçok kuş türü, sürüngen ve böceklerle gelişigüzel melez hayatının idraksiz döndüğü bölgede Muğla Sıtkı Uçman Üniversitesi’nden öğretim yardımcısı Dr. Yasin İlemin, yer incelemelerinde benzeri sürprizle karşılaştı. Karışık hayatı ve hele dahi karakulak alanında yaptığı ilmî çalışmalarla maruf Dr. İlemin, tıpkı haberci izine rastladı. Bacak izini fotoğraflayan Dr. İlemin, “Aradan geçen zaman içre resul ve onun beslendiği karatavuk, kınalı keklik gibi enva yaşlı ve yanmadan artmış meydan tabanlarında hayata tutunmaya bitmeme ediyorlar” dedi.

Share: