Antalya selen… Korkuteli’nde şeker hastalığı pancarında yüksek rekolte yüzleri güldürdü

Antalya’nın Korkuteli ilçesinde şeker hastalığı pancarı hasadı önceden, erdemli rekolte ve hava fiyatı yüzleri güldürdü.

Osmankalfalar Mahallesinde şeker hastalığı pancarı hasadı başladı. Tarladan traktör yardımı ile toplanan şeker pancarları sapından ayrılarak, kamyona yükleniyor. Henüz sonraları kamyonlar Söğüt Mahallesi’ndeki gelgel yeri yahut Burdur Şeker Hastalığı Fabrikası’na gidiyor.

Osmankalfalar Mahallesi’nde yıllardır şeker pancarı üreten Yoğunluk Gürler, “Hasadımız başladı, bu sene bin 480 liradan karşılık belirlendi. Bu nicelik şeker oranına göre değişiyor. 26 prom çükündür piyasası bin 600 TL’ye kadar çıkıyor. Fakat Osmankalfalar Mahallesi şeker oranı yeryüzü erdemli bölge olduğu için bu miktar aya fiyatı bin 480-bin 500 liradan müşteri buluyor. Dekar başına 7 ile 9 titrem hasat alıyoruz. Hasadı yapılan şeker hastalığı pancarının tanesi 2 ile 4 kilo ortada değişiyor. Pancar üretimi özge ürünlere kıyasla elan dolgunca tıpkı kitap olduğunu söyleyebilirim” dedi.

“Fiyattan memnunuz”

Bu yıl üretimdeki verim ve pancar çalım fiyatlarından memnun olduklarını rapor eden Gürler, “Fiyatlar bu sene iyi, biraz yükselttiler. Memnunuz. Şeker Hastalığı oranımız birlikte bu sene gayet iyi, öngörülen sayı farkı oranın konusunda birlikte çıkıyoruz. Bu yıl sezon sunturlu gitti, üretimde sıkıntımız bulunmayan ve memnunuz haddinden fazla şükür” dedi. – ANTALYA

Share: