Ardahan’da 10 bin almanak dede tohumu siyezin hasadı başladı

Ardahan’üstelik 10 bin yıllık dede tohumu siyezin hasadı başladı

ARDAHAN Ardahan’dahi geçmişi 10 bin yıla dayanan ata tohumunu eken ekinci, buğday hasadına başladı.

Siyez buğdayı tohumunun üretimi Ardahan’üstelik da başladı. Çıldırlı Akgün ailesinin büyük ürün elde ettiği Siyez buğdayının, Türkiye’nin buğday sorununu kapatacağını ve ihraç da edilebileceği düşünülüyor. Geçmişi 10 bin yıl öncesine raci ve “Hitit buğdayı” adına dahi bilinen siyez buğdayı, araştırmalara göre 14 kromozomdan oluşuyor. Kısaca 80 dönümlük alanda siyez buğdayı ekimi gerçekleştirilen Çıldırlı Şentürk ve His Akgün çifti dönümde 400 kilogram döl elde etti.

ÖNCE AÇILIŞ, SONRALARI HASAT

Hasat öncesi küşat kurdelesini kesen Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Fatih Cineviz, amacımız bu topraklarda yetişen ve özlük saf evladı olan tohumlara ehil çıkmak.

Kuraklık ve ters iklim şartlarında de hulul yeteneğine topluluk tıpkısı ürün olan siyez buğdayının hasadına başlandığını söyleyen Cineviz, şunları kaydetti:

“Ardahan Tarım ve Orman il müdürlüğü olarak dede tohumlarımıza topluluk çıkacak yönde projelerimizi sahada uygulamaya devam ediyoruz. Kavılca buğdayı serencam iki yılda ürettiğimiz projeler kapsamında üreticilerimizi memnun edici seviyede. Kontratlı üretim modeli ile pazara kavuşturduğumuz ve tüketicinin üstelik ulaşılabileceği benzeri say ile sonuçlandı. Peşinden gine dede tohumu olan siyez buğdayında. İlk kat Ardahan’da toprakla buluşturduk dede tohumumuzu. Şuan ise hasat programında olmak üzere buradayız. Sonuçtan akıbet derece memnunuz. Üreticimizin geçen sene başladığı bu çalışmayı alay malay yürüttük. Şuan geldiğimiz dideban serencam adım olumlu. Yağışsızlık ve suratsız abuhava şartlarında dahi vürut yeteneğine topluluk tıpkısı yapıt siyez. Çoğalma açısından umduğumuzun de üzerinde ayrımsız verim almak tığ sonuç merhale kıvançlı ve bahtiyar etti.”

Cineviz, Ardahan’dahi yetişen kavılca ve siyez kabil ürünlerin Ardahan markası adı altında pazarda yerini bulması üzere çalışmalar yürüttüklerini sözlerine ekledi.

– “Aramak üzere başladık, erdemli tekâmül aldık”

Üretici Şentürk Akgün dahi geçmiş başladığında korumak amaçlı başladığını, fakat gelinen noktada yüksek verimin sevincini yaşadığını söyledi.

Siyez Buğdayını herkesin üretmesi gerektiğini dile getiren Akgün, “Haddizatında tığ buna merak ile başladık. İlk adına ‘bir deneyelim’ dedik. 50 kilo Kastamonu’dan getirdik. İlk namına 2 dönüme ektim. Zaman ise gelinen yasakçı Şuan 80 dönüme ulaştı. Tıpkı dönümde 400 kilo elde ettik. Sonuçtan mutluyuz.” diye niteleyerek konuştu.

Sağlıkçı olan eşi Ihtisas Akgün ise sağlıkçı olması zımnında ürünü çok merak ettiğini belirterek, “Sağlıklı beslenme adına ‘benzeri deneyelim’ dedik. Zaman hakeza aynı noktaya geldik. Haddinden Fazla mutluyuz. Beslenmemize özen ettiğimiz amacıyla bu arayışa girdik. ‘Kaybedecek ayrımsız şeyimiz namevcut, deneyelim’ dedik. Baktık oluyor ve elan birlikte verim yükseliyor. Bu boyuta geldik. daha çok birlikte gür evet inşallah.” ifadelerini kullandı.

Akgün ailesi hasada katılan Tarım ve Orman İl Müdürü Cineviz ile ekibine siyezden yapılan ekmeği ağırlama etti.Share: