Arsa ve işyeri başvuruları başladı

Cumhuriyet tarihinin yeryüzü şişman toplumsal göz hamlesinin değişik etabı olan evvel evim yer ve önceki işyerim başvuruları başladı. Başvurular 7 Kasım’a kadar yapılabilecek.

Altın Gayrimenkul Umumi Müdürü Mustafa Özelmacıklı önce evim arsa ve önceki işyerim başvurularına ilişik açıklamalarda bulundu. Özelmacıklı, “Toplumsal Konut başvuruları kapsamında altyapısı hazır, imarlı basamak arsaları için başvurular Kültür Bankası şubelerinden alınmaya zaman başladı. Bu arsalara eş olan vatandaşlar kendi evlerini yapabilecekler. Proje kapsamında satışa çıkarılacak toplanmış arsa sayısının 1 milyona ulaşması bekleniyor. Başvurular amacıyla 18 yaşından büyük, T.C. vatandaşı olan ve arsaların bulunduğu şehremaneti sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak gerekiyor. Ayrıca yer tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin yahut reşit olmayan çocuğunun rastgele şehremaneti sınırı zarfında familya yapmaya makul arsaya yahut seçme yerde benzeri familya veya apartmanın ayrı aynı dairesine karşılık olan arsa payına sahip olmaması dahi araç” dedi.

Toplumsal konuta başvuran arsaya başvuru yapabilecek

Özelmacıklı sözlerine şöyle bitmeme etti: “Daha evvel arsa evet bile konuttan birine başvuru yapılabileceği açıklansa üstelik Bakanımız Erek Hava, toplumsal göz projesine başvuru yapanların arsaya bile referans yapabileceğini açıkladı. 2023’ün evvel çeyreğine kadar ev ve arsalar üzere kül kuraların çekilmesi ve doğruluk sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor. Proje kapsamında hür ve paylı arsalara referans alınacak. Hür konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare olup, yapılacak konutların büyüklükleri 105 ile 150 metrekare beyninde olacak. Müstakil arsalar üzerine; yer tahsis tarihinden itibaren önceki yıl içerisinde basamak inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması şart. Paylı parseller üzere ad çekme çekimi yapıldıktan sonra parsel bazlı şürekâ (7 ve üst ortaklar üzere), 3 ay süresince ev çatı kooperatifi kuracak olup, bu taşınmazdaki yapım süreci kooperatif kanuna göre yürütülecektir. Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, hiçbir egemenlik alınmasına lüzum olmaksızın ödemiş olduğu aynı karşılık var ise yüzde 10’u kesilerek artan meblağ iadeli edilerek köylü alınacak.”

Arsalarda ödemeler yıllık taksit taksit yapılacak

Arsa kuraları amacıyla müracaat bedelinin 500 TL olduğunu ifade fail Özelmacıklı, “Arsa tahsis bedelinin 1/10’u önceden geriye kalanı 9 yılda kıymet taksit taksit ve faizsiz kendisine ödenecek. Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonradan, itilaf imza tarihinden itibaren 1 yıl sonraki sıra olacak. Tahsis sahibi peşinat tutarı yatırıldıktan 1 yıl sonradan gidermek üzere, taksitler maaş evet birlikte yıllık karşılık taksitler halinde dahi ödenebilecek. Müstakil arsaların fiyatları 192 bin 500 liradan, taksitleri ise 1604 liradan başlıyor. Hisseli arsalar bile ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlar ve 937 liradan başlayan taksitlerle sunuyor” şeklinde konuştu.

İlk hareket yerim başvuruları başladı

İlk etapta 28 ilde 10 bin gelişim yeri için da başvuruların başladığını tamlayan Özelmacıklı, “Başvuru bedeli 2 bin TL olan gelişim yeri başvuruları dahi 7 Teşrinisani tarihine kadar E-Fehamet üzerinden ve İl Merkezlerinde Ahali Bankası, İlçelerde ise Kültür Bankası şubelerinden yapılabilecek. Müracaat çerçevesinde T.C. vatandaşı tevessül etmek, projenin bulunduğu il nüfusuna mukayyet kalkışmak yahut o il sınırlarında faaliyette bulunuyor görünmek ve 18 yaşını doldurmuş tutmak gerekiyor. Bunun beraberinde maharet belgesi, işyeri küşat belgesi, çekmece vasıta belgesi veya vergi mükellefi atılmak kabilinden bazen şerait de arama edilecek. Kişinin kendisinin, eşinin ve 18 yaşından oldukça çocuklarının mülkiyetinde uran dükkanı olmaması de gerekiyor. Ödemeler için üstelik münakasa sonrası kısaca dükkan bedeli üzerinden yüzdelik 10 peşinat bedeli alınacak. Mütezayit bakiye amacıyla bile borç banka sözleşmesi sonrasında buyurmak için, 6 mahiye dönemlerde Memur maaşı çoğalma oranında artma uygulanarak 120 ay vadede yapılacak” dedi.

Özelmacıklı, iş yeri yapılacak illeri şöyle açıkladı:

” Ankara’birlikte 1000, İzmir’üstelik 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’birlikte 500, Diyarbakır ve Kocaeli’nde 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’birlikte 350, Sazak, Denizli ve Balıkesir’da 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’bile 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Cıvıl Cıvıl, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’dahi 100.” – İSTANBUL

Share: