Arsiyan Yaylası doğa tutkunlarının rotasında

Artvin’in Şavşat ilçesinde, Gürcistan sınırında kâin Arsiyan Yaylası, yüzen adaları, irili ufaklı çok sayıda gölü ve saf doğasıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

“Asude site” unvanlı Şavşat’ın bildirme kebir natürel güzellikleri ortada meydan alan Arsiyan Yaylası, trekking parkurları, gölleri, açık çayırlarıyla geçim ve mazlumluk arayanların önceki tercihleri arasında vadi alıyor.

Yaylada bulunun irili ufaklı 20 gölden biri olan Yüzen Adalar Gölü üzerindeki adacıkların rüzgarda meydan değiştirmesi, efsanelere laf olan Boğa Gölü ve Kız Gölü ise hikayesiyle rabıta çekiyor.

Buz gibi açıkça suları, bereketli oksijeni, zengin florasıyla ayrımlı mevsimlerde ziyaretçi çekici Arsiyan, zorlu ulaşım koşullarından ekolojik ortam alelhusus safari tutkunlarının bölgedeki kocaman rotaları ortada meydan almaya başladı.

“Haddinden Fazla güzelce ayrımsız saha”

Rize’den mevrut Bahir Kepenek, AA muhabirine, Arsiyan Yaylası’nın güzelliğini duyduğunu ve bölgeye gelerek gezdiğini söyledi.

Yaylanın anlatılandan henüz iyicene olduğunu belirten Pervane, şöyle konuştu:

“Natür, göller, çekicilik dört başı mamur. Yolun az buçuk ırak ve viran olmasına rağmen çokça afiyet aldık. dokunulmamış, kirlenmemiş. Herkese kaynak ederim, kocaman güzellikte benzeri düzlük. Havası çokça fena hâlde. Suları haddinden fazla antipatik, o buz kabil sulardan içtik. Ellerimizi donduracak kadar soğuk sular vardı. Ne tarafa bakarsan göl. Burada bilcümle güzelce duyguları yaşıyorsun.”

Ailesiyle mevrut 14 yaşındaki Yusuf Şanlı Karadeniz birlikte Trabzon’da yaşadığını tabir ederek, “Burayı haddinden fazla beğendim. Koyunlar, göller, dağlar, seçkin molekül var. Henüz önceki böyle tıpkı coğrafya görmedim. Çokça domuzuna bire bir saha.” dedi.

İstanbul’dan ailesiyle tatil için Artvin’e gelen 18 yaşındaki Ecrin Yaren dahi Arsiyan Yaylası’nın haddinden fazla pir tıpkı yer olduğunu vurgulayarak, imkanı olanlara gelip bu güzelliği görmelerini kaynak etti.

Yaren, “Dağı, taşı, gölü, suyu, seçme şeyi çok sunturlu. Sularından içtim, çok soğuk, bambaşka tıpkı tadı vardı. Oturduk, gezdik, gidiş yaptık. Doğanın tadını çıkarttık.” ifadelerini kullandı.

“Ayrımsız tarafımız Ardahan Posof, ayrımsız tarafımız Gürcistan sınırı”

Bölgeye gelen turistlere bazen delalet eden Fatih Saha, sevimsiz suları ve gölleriyle ünlü Arsiyan Yaylası’nın bölgenin en faziletkâr rakımlı yerlerinden olduğunu kaydetti.

Göllerin bulunduğu alanda ortalama 2 bin 500 olan rakımın, Genciyan Tepesi adı verilen zirvede 3 bin 500’lere kadar çıktığını tamlayan Yer, “Bura cızık bölgesi. Tıpkı tarafımız Ardahan Posof, aynı tarafımız Gürcistan sınırı.” diye konuştu.

Saha, sonuç yıllarda yaylaya gelen seyyar sayısının artmaya başladığına dikkati çekerek, “Mayıs, hazirandan başlayarak teşrinisani ayına büyüklüğünde insanlar bati şekilde geliyor. Turlar düzenleniyor. Türkiye’nin bir anda aceleten rastgele yerinden gelip insanlar burayı mülakat ediyorlar. Hele yüzen adalar genişlik haddinden fazla ilgi gören göllerin başında geliyor.” dedi.

Şavşat’ın Pınarlı köyünde ateş parçası Alaattin Yeter da yaylanın adeta “göller diyarı” olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

“Boğa Gölü, Yüzen Adalar Gölü, Kazan Göl, Kız Gölü anılmış göllerimiz. Mayıs ayıyla birlikte turizm gayeli bölgeye dağcılar geliyor. Evcil, ecnebi seyyah geliyor. Dolaşma amaçlı, gölleri görme amacıyla geliyorlar. Akıbet yıllarda burası az daha turistik bir havza oldu. Kız Gölü, çok iyicene ayrımsız kızın göldeki benzeri taş üstünde zer tarağıyla saçlarını taramasıyla, Boğa Gölü bile göl çevresinde dallı güllü ‘yenilmez boğa’ olarak adlandırılan boğanın hikayeleriyle efsanelere konu olmuş.”Share: