Arslanköy’ün kurtuluş yıldönümünde kontak ve beraberlik vurgusu

Mersin’bile Kuvayi Milliye mücadelesinin başladığı kayran kendisine tarihe güzeşte Arslanköy’ün antagonist işgalinden kurtuluşunun 103. sene dönümünde anma programı düzenlendi.

Arslanköy Mahallesi Cumhuriyet Altını alanında düzenlenen programda Kuran-ı Kerim okundu, depremde hayatını kaybeden vatandaşlar ve kuvayi milliye kahramanları dualarla ecnebi edildi. Tören alanında Toroslar Belediyesi vasıtasıyla vatandaşlara banak ikramı yapılırken, milli mücadelenin simgesi kalpak da hediye edildi.

Programda mütekellim Arslanköy Mahalle Muhtarı Erdal Cengiz, Arslanköy’da verilen yiğitlik destanını anlattı. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Cengiz; “Bugün al bayrağımızın altında Arslanköyümüzün kurtuluşunu kutlayabiliyorsak, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve cebe arkadaşları, ermiş şehitlerimiz, alp gazilerimiz, kadını ve erkeğiyle alplık destanı yazan köylümüz sayesindedir. Istinkâf Etmek, şükran ve şükranla anıyorum. Ruhları ferih, mekanları cennet olsun” dedi.

“Arslanköy’deki galibiyet Anadolu’daki kuvayi milliye hareketinin özetidir”

Toroslar Şehremini Atsız Afşın Yılmaz ise Arslanköy’dahi yazılan destanın ve verilen mücadelenin, Anadolu’daki kuvayi milliye hareketinin bir özeti olduğunu söyledi.

“Burada Arslanköylü hemşehrilerimizin vatan, budun, simge ve istiklal sevgisi öne çıkmaktadır” diyen Yılmayan; “1 Mart Çete Bayramı. Senelerce Arslanköy’üstelik hakeza anlaşılır. Kuvayi milliye ateşi, Çukurova’bile evvel Arslanköy’da yakılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, İngilizlerin Mersin’i işgalinden yaklaşık 1 kamer evvel 5 Teşrinisani 1918’üstelik Mersin’e gelmesi ve özellikle çığlık köylerimizi teşkilatlandırması, bu yönde kararlar alması, işgale alın hazırlıkların gerçekleştirilmesini sağlamasıyla, alp Arslanköylü’nün bunu görmesi, anlaması, algılaması ve tevhit olmasıyla bu galibiyet kazanılmıştır. Arslanköy’ün kurtuluşundan sonradan Arslanköylülerin rastgele sene buraya gelmesi, kalpaklarını giymesi, madalyalarını takması kendi içinde bir halk bayramı adına kutlaması de akıbet aşama kıymetlidir. Biricik başına Anadolu’daki kuvayi milliye hareketinin özetidir. Özellikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak için nefes veren, fert veren, cebin teri akıtan kül büyüklerimizi rahmetle anıyorum. Ruhları pürneşe olsun. Zaman da tekrar bire bir şerait ve benzer tıpkı olay yaşasak Arslanköylü, Mersinli tıpkısı şevkle, bir heyecanla, bir mili şuurla hareket edecektir ve etmeye bitmeme edecektir. Milletimizin sunu şanlı gücü üstelik budur” ifadelerini kullandı.

“Büyüklük kavim ahali ele, heves gönüle yaralarımızı saracağız”

6 Şubat tarihinde yaşanan ve 11 ili vuran hareket felaketinin arkası sıra Türk milletinin iri ayrımsız şekilde kenetlendiğini ve bununla dahi gurur duyduklarını anlatım fail Başkan Yılmaz; “Son tıpkı aydır ülkemizde yer sarsıntısı felaketi yaşıyoruz. Kayıplarımız ve acılarımız balaban. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. Çok şükür ki milletimiz kahramanlar çıkarmaya bitmeme ediyor. 103 yıl ilk silahını alıp, kalpağını giyen ve vatanımız üzere uğraş fail, birey veren, nefes veren büyüklerimizin torunları zaman üstelik bir şevkle uğraş etmeye devam ediyor. Depremin peşi sıra şeb yarısı defa kenarında sudan ucuz sıcak çorba, bala bezi ve erzak vererek arabaların önüne geçen eşsiz gençlerimizin gözlerinden öpüyorum. 85 yaşında odununu sırtına alıp yer sarsıntısı bölgesine gönderen bulunmaz teyzemizin ellerinden öpüyorum. Ellerinde hangi imkan varsa hızlı bir şekilde depremin geçmiş anından itibaren belediyemize getiren nadir vatandaşlarımıza teşekkürname ediyorum. Bu hepimizin aynı heyecanla savaş verdiğimizin göstergesidir” şeklinde konuştu.

“Burada büyük bir milli zihin ve kenetlenme var”

Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet bile Arslanköy’ün, Akdeniz coğrafyasında çok büyük bire bir yeri olduğunu söyleyerek, “Arslanköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 103. sene dönümü hümayun olsun. Özellikle Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk kalkışmak amacıyla bu topraklar amacıyla duygusal veren şehitlerimizi, kuvayi milliye kahramanlarını rahmetle anıyorum. Burada büyük bir milli bilinç, kenetlenme ve vatanına erbap çıkmak var. Bu egemenlik asırlarca devam ediyor. Akdeniz bölgesini muhasır hareket dolayısıyla on binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. Allah’tan rahmet diliyorum. Tıpkı taraftan milli şuuru yaşatırken, tıpkı taraftan birlikte acımızı böylesi bir günde paylaşmanın bizlerin kavim olma bilincini daha dahi güçlendireceğine inanıyoruz. Çocuklarımızın bu bilinçle yaşamasını, milli bağlanak, milli etiket ve milli benlik kazanmalarını realizasyon ederek geleceğimizi elan emin adımlarla üretim edeceğiz inşallah” dedi.

Konuşmaların peşi sıra Toroslar Şehremini Atsız Afşın Yılmaz ve Kaymakam İbrahim Çenet, askeri erkan ve şehir protokolüyle gelişigüzel Arslanköylü vatandaşlarla köy kahvesinde benzeri araya geldi. Başbuğ Yılmayan, Arslanköy Muhtar Erdal Cengiz’e, Türk dili, kültürü ve tarihinin sunma kızıl anıtlarından olan Orhun Yazıtlarının minyatür örneğini vererek, teşekkür etti. – MERSİN

Share: