Atatürk’ün Ordu’ya gelişinin 98. yıl dönümü kutlandı

Nazik Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’ün Ordu’ya gelişinin 98. sene dönümü kutlandı.

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki İlkadım Anıtı önünde düzenlenen tören, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan ile Altınordu Belediye Başkanı Çok Merasim’in çelenk sunumuyla başladı.

Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti devletinin önceki yıllarında Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ülkenin beher köşesine ziyaretler gerçekleştirdiğini söyledi.

Bu ziyaretlerin, Atatürk’ün vefatının 4,5 ay öncesine büyüklüğünde duruluk verilmeksizin sürdüğünü aktaran Karahan, ön halkının Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tanışma imkanı bulmasının, bu gezilere ayrı derece kattığını anlatım etti.

Karahan, bu ziyaretlerden birinin 19 Eylül 1924’te Kalabalık’ya yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Atatürk zaman Altınordu hükümet konağı adına makbul tarihi binayı musahabe etmiş ve o günkü konuşmasında ‘Sizin kabilinden bilinçli bir millete malik olan bu ululuk, bilcümle cihana karşı övünç ika hakkına maliktir.’ buyurmak kanalıyla Kargaşa halkımızı övmüş ve onurlandırmıştır. Binbir emekle kurulan Cumhuriyet’imizin lideriyle ahbaplık etmek ve ayrımsız arada gezmek, şehrimiz üzere bile tıpkısı haysiyet vesilesi olmuştur.”

Altınordu Belediye Başkanı Çok Merasim ise Türk milletinin binlerce almanak yürüyüşünü, cumhuriyet altını şuuruyla gelecek bin yıllara taşımaya azimli olduklarını vurgulayarak, “Türk milletinin binlerce almanak yürüyüşünü, cumhuriyet şuuruyla gelecek bin yıllara taşımaya kararlıyız. Bunun fayrap etmek amacıyla dahi kanı akıla vereceğiz. alay malay dayanışacağız.” dedi.

Halk oyunları gösterisinin birlikte sunulduğu törene, CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Seyit Torun, CHP Kalaba Saylav Mustafa Adıgüzel, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Hasan Uçak ile protokol üyeleri ve askeri erkan katıldı.

Share: