Ati Partisi Umumi Başkanı Davutoğlu, Demirtaş hakkındaki şikayetini gabi çekti

Gelecek Partisi Umumi Başkanı ve bozuk Başvekil Ahmet Davutoğlu, avukatı aracılığıyla mahkemeye sunduğu dilekçeyle, Başbakanlığı döneminde kendisine hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan çarkıt HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkındaki şikayetinden vazgeçti.

İstanbul 47. Temel Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, ayrıksı suçtan Edirne F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu sanık Selahattin Demirtaş’a Ses ve Kaynak Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanılmaya çalışıldı ancak maharet arıza nedeniyle angajman sağlanamadı.

Demirtaş’ın avukatı Fırat Epözdemir’in hazır bulunduğu duruşmada, “kıygın” Ahmet Davutoğlu’nun avukatı aracılığıyla dosyaya istida sunduğu, bu dosyadaki yekpare işlemlerden ve taleplerden feragat ettiği bildirildi.

Demirtaş’ın avukatı Epözdemir, Davutoğlu’nun şikayetten vazgeçmesini akseptans ettiklerini belirterek, “Müvekkilin milletvekilliğinin kaldırılmasının, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararıyla anayasaya muhalif olduğu tayin edilmiştir. Müvekkil, sav konusu kıygın hakkındaki eş konuşmaları milletvekili olarak divan kürsüsünden yapmıştır. Bu raporlarla ortadadır. Teşri sorumsuzluğu nedeniyle bu sevgili için düşme kararı verilmesini istiyoruz.” diyerek konuştu.

Mahkeme, maznun hakkındaki apayrı mahkemelerdeki bazı dosyalarının akıbetlerinin sorulmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Demirtaş’ın 2015 yılında yaptığı açıklamada, o gün Başbakan olan Ahmet Davutoğlu için kullandığı ifadeler dolayısıyla “kamu görevlisine açıkça hakaret” suçundan 3 ay 15 günden 2 sene 4 taban kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Share: