Atılmış kumaş ve malzemelerden ahali emeği oyuncak bebekler tasarlıyor

Edirne’üstelik ruhlu mütekait usta belletici Fatma Nurcan Akmeşe, kullanılmayan güpür, iplik, boncuk ve düğmeleri kullanarak oyuncak bebekler yapıyor.

Edirne Ahali Eğitim Merkezi’nde minyatür uz öğreticiliği yaptıktan bilahare mütekait olan 55 yaşındaki Akmeşe, oyuncaklara olan merakını yükseltmek amacıyla İstanbul’de tıpkısı kursa katıldı.

Kursta yetişek aldıktan sonradan oyuncak çağa yapmaya başlayan ve hobisini geliştiren Akmeşe’nin meslekleri ve değişik ülkelerin giyim tarzlarını simgeleyen bebekleri bağlam çekiyor.

Akmeşe, kullanmadığı kıyafetlerin kumaşları ve atılmış oluşum malzemeleriyle yaptığı bebekleri arkadaşlarına ve onların çocuklarına ihsan ediyor.

Akmeşe, AA muhabirine, el emeğiyle ortaya sâdır oyuncak bebeklerin imal sürecinin sabır istediğini söyledi.

Kendi tasarladığı kalıplarla bebekler yaptığını belirten Akmeşe, “İlk evvel kuşkusuz benzeri bebek yapacağımı tasarlıyorum. Kaşı, gözü, saçı elbette ve hangi boyut olacak diyerek bakıyorum. Onlara ilgilendiren malzemelerimi topluyorum. Evdeki mütezayit kumaşları değerlendiriyorum. Eski danteller, fistolar ve düğmelerin hepsini benzeri araya getiriyorum ve ortaya sunturlu bebekler çıkıyor.” dedi.

Akmeşe, çocuklara uymazlık vermeyecek malzemeleri kullanmaya özen ettiğini rapor etti.

Mesleklere bakarak birlikte bebekler tasarladığını anlatan Akmeşe, bebek elbiselerini tek tek diktiğini, bazen birlikte süt kuzusu kıyafetleri için belik yaptığını belirtti.

“Perforaj örüyorum, kapela örüyorum. Ayakkabılarını kendim yapmaya çalışıyorum” diyen Akmeşe, “Ben seçme ahit sevdiğim kumaşları ayrımsız çıngı birlikte olsa saklıyorum. Kıyamadığım üzere atmak istemediğim kıyafetlerin kumaşlarından bebeklere faça yapıyorum. Hatıralarım canlanıyor. Yıllar önce kendime tıpkı giysi diktirmişim, ondan mütezayit bire bir parçayı saklamışım. Onu alıp çağa yaparken kullanıyorum. Eskiyen kıyafetlerin üzerindeki düğmeleri söküyorum. Mesleklere göre dahi bebekler yapıyorum. Avukat olan kızımın arkadaşlarına cüppe giymiş bebekler yaptım. Doktor önlüklü bebekler yaptım. Cümle ayrıntılarına büyüklüğünde yapmaya çalışıyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: