Atlı Cirit Türkiye Şampiyonası çeyrek final müsabakaları Erzincan’da tamamlandı

Türkiye Geleneksel Atlı Spor Dalları Federasyonunca planlı Atlı Cirit Oyunu Türkiye Şampiyonası çeyrek bitiş mücadelesi Erzincan’da tamamlandı.

Fatih Mahallesi Atlı Cirit sahasında 3 gündür bitmeme eden karşılaşmalara, Erzurum Uzmanlar Atlı Spor Kulübü, Bayburt Çoruh Atlı Spor Kulübü, Kars Başköy Süvari Spor Kulübü ve Malatya Yazıhan Atlı Spor kulüpleri katıldı.

Mücadeleler böylecene Erzurum Uzmanlar Atlı Spor Kulübü bir numara, Bayburt Çoruh Atlı Spor Kulübü ikinci, Kars Başköy Atlı Cirit Kulübü üçüncü, Malatya Yazıhan Atlı Cirit İhtisas ise dördüncü oldu.

Guruplarda bir numara olan kulüpler, yarı final müsabakalarında karşı karşıya gelecekleri bildirildi.

Türkiye Geleneksel Atlı Spor Dalları Federasyonu Başkanı Zübeyir Bekiroğlu, AA muhabirine, vatandaşların atlı cirit oyunu sporuna bati ayrımsız bent gösterdiklerini söyledi.

Süvari spor dallarının gelişmesi ve yaygınlaşması amacıyla kısık çaba harcama ettiklerini tamlayan Bekiroğlu, “Eksiklikleri gördüğümüzde onları tamamlıyoruz. Beygir bizim medeniyetimizin, yiğitliğimizin ve cesaretimizin tıpkısı sembolüdür. Ağababa sporlarımızı alelhusus süvari sporlarımızı Türkiye ve dünyada doğruluk ettiği yerlere taşıyacağız.” diye konuştu.

Bekiroğlu, alelhusus süvari sporların yaygınlaşmasını istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Atlı sporumuzu Milli Terbiye Bakanlığı ile kuma projelerle geliştirerek atlarımızı çocuklar ve gençlerle buluşturacağız. Geleneğimizi geleceğe taşıyacağız. İnşallah önümüzdeki haftalarda kol müsabakalarımız devam edecek ve final maçımızı Ankara’da tamamlayacağız. Çabucak süvari ciritimiz değil, süvari okçuluk, atlı kızak, rahman binicilik, atlı kızakta ve kökbörü sporumuz amacıyla ülkemizde kilolu icraat içerisindeyiz. Değme hafta, seçme ilimizde süvari spor müsabakalarımız devam ediyor.”Share: