Avukat Dilara Yıldız’ın cani zanlısının yargılanmasına başlandı

Tuzla’dahi, bozuk nişanlısı avukat Dilara Nasip’ı silahla öldürdüğü gerekçesiyle 6 ayrı suçtan ağırlaştırılmış müebbet ve 36 sene 3 ayak tabanı büyüklüğünde hapsi istenen sanığın yargılanmasına başlandı.

Küçük Asya 16. Alçak Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada müştekiler ve yan avukatları hazır bulundu. Sanık Oktay Dönmez ise duruşmaya, mevkuf bulunduğu cezaevinden Gürültülü ve Fon Enformatik Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Oktay Dönmez, savunmasını mahkeme salonunda fethetmek istediğini ve tutukluluğa dayalı söyleyeceği aynı madde olmadığını belirtti.

Sanık Dönmez’in avukatı de sanığın salonda kendisini elan ongun ifade edebileceğini belirterek, savunmasının mahkeme salonunda alınmasını talep etti.

Müştekilerin avukatı, sanığın ayrımsız ahir oturum duruşma salonunda amade edilmesini istedi.

Görüşü sorulan cumhuriyet altını savcısı, duruşmada defans alınmasına dayalı taleplerin akseptans edilmesini ve sanığın mevkufiyet halinin devamını dilek etti.

Mahkeme heyeti, sanık Oktay Dönmez’in kâin delil durumu zımnında alıkonulma halinin devamına hükmetti.

Sanığın benzeri ahir oturum duruşma salonunda hazır edilmesine karar veren heyet, duruşmayı erteledi.

Adliye önünde açıklama

Dilara Talih’ın ailesinin avukatı Hür Deniz Adalı, duruşma sonrasında yaptığı açıklamada, benzeri ahir celsenin 25 Kasım’dahi yapılacağını söyledi.

Sanığın salonda bulunmaması dolayısıyla duruşmanın ertelendiğini tamlayan Adalı, “Duruşmaya katılma gösteren avukatlara ve karı örgütlerine teşekkürname ediyorum. Onların burada bulunmaları bize çetin veriyor. Dilara’nın kanının yerde kalmaması üstüne bizi ümitlendiriyor. Bu uğraş, Türkiye’de eş terörü sona erinceye kadar, kadınlar sokakta başıboş, müstakil ve bağımsız milletvekili kalıncaya kadar, dışarda benzeri avrat öldürülmeyinceye büyüklüğünde bitmeme edecek. Bu hemen Dilara’nın davası değildir.” dedi.

Kadınların şikayetlerinin ivedilikle değerlendirilmesini talip Adalı, şöyle konuştu:

“Burada bulunuşumuz Dilara’yı ferasetsiz getirmeyecek. Buradaki mücadelemiz zinde kadınlar içindir. Hiçbirinin dosyasında buradaki kabilinden öldürülmüş yazmasın. Talebimiz budur. Buradan bilcümle yetkililere sesleniyorum; kadınları destek olmak takkadak avukatlar ve karı platformlarının sorunu değildir. Bugün daha çok avrat sorunu balaban tıpkısı sevgili haline gelmiştir. Bu sorunun ivedilikle ele alınması gerekmektedir. Bütün yetkilileri çabucak bu sorunu çözmeye nida ediyoruz.”

Avrat Cinayetlerini Durduracağız Platformu hesabına konuşan Nurşen İnal dahi davaya müdahil görünmek için dilekçe verdiklerini ve Dilara Baht davasından nüsha tıpkı ceza çıkması üzere ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

İnal, karı cinayetlerinin durdurulması amacıyla esas ve yasaların etkili tıpkısı biçimde uygulanmasını istek ettiklerini kaydetti.

İddianameden

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Oktay Dönmez’in, “canavarcasına hisle kasten kasten kanlı”, “silahla yağmaya girişim”, “ev dokunulmazlığını ihlal etme”, “hürriyetinden yoksun kılma”, “ruhsatsız silah bulundurma” ve “silahla yıldırma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 36 yıl 3 ayak tabanı büyüklüğünde hapisle cezalandırılması temenni edildi.

Share: