Ayak Topu tutkusuyla topladığı eşyaları kurduğu müzede sergiliyor

Yalova’da hareketli 70 yaşındaki Akan Yıldız Gümüş, taraftarı olduğu Bursaspor’un adını haiz sokakta kurduğu müzede Türkiye’nin ve dünyanın farklı noktalarından mevrut formaları, takım kaşkollarını, pakt armalı porselenleri, fotoğrafları ve birçok eşyayı sergiliyor.

Henüz 10 yaşındayken Bursaspor taraftarı olan evli ve 2 kız babası Gümüş, ilçede etraflı yıllar oto sargaç tamirciliği yaptı.

Bursaspor’a olan aşkı zımnında hayatını yeşil-beyaz zehir renklerle donatarak sürdüren Gümüş, takımını rastgele şartta destekledi. Futbola olan tutkusuyla herkesin gocunmak duyduğu Gümüş üzere harekete sabık dönemin ilçe belediyesi, evinin dahi bulunduğu sokağa “Bursaspor” adını verdi.

Yenilgileriyle üzülüp, başarılarıyla sevindiği Bursaspor’un 2009-2010 sezonunu böke tamamlamasıyla sunma balaban mutluluğu zihayat Gümüş, esasen şampiyonluk kupasının ilçeye gelmesini sağladı.

Takımına sevgisini tek devir kaybetmeyen Gümüş, bu bağlılığını Bursaspor Sokağı üzerinde kendisine ilişik arsada kurduğu “Hatırat Hayalat Müzesi”nde, topladığı malzemelerle yaşatmaya devam ediyor.

Müzede, dünyanın bir nice yerinden farklı takımlara ilişik çoğu imzalı 400 hat, argaç, argaç, logo, saat kabilinden mahsulat bulunduran Sim, ayrıca bugüne büyüklüğünde maçlarda çekilen fotoğraflar ile eski familya eşyalarına birlikte yer veriyor.

Takım ayırt etmeksizin herkesi ücretsiz örtüsüz olan müzesini gezmeye nida fail Sim, hayali olan ve Yalova plakasından esinlenerek 777 takımdan Bursaspor ile Yalovaspor’un kuruluş yılı olan 1963 skor formayı müzesinde sergilemek istiyor.

-“Ego seçme takımın maçına giderim”

Yeşil ve beyaz renklerle donattığı müzesini gezdiren Gümüş, AA muhabirine, sporun değme dalını çokça sevdiğini ve çocukluğundan itibaren Bursaspor taraftarı olduğunu söyledi.

1964 yılında yeşil-beyaz zehir renklere istem verdiğini anlatan Gümüş, “Bibi de bitmeme ediyor. Hep deplasmanlara gitmişimdir. Hayatımın sunma domuzuna maçı; Beşiktaş’ı 2009 yılında 3-2 yendiğimiz müsabakaydı. Beşiktaş başkanının olduğu yerde maçı seyrettim. Şampiyonluk kupasında üstelik Bursa’daydık Armutlu adına. O önsezi anlatılmaz, vakit kaybetmeden yaşanır. Allah tıpkısı elan gösterir mi bilmem amma ben göremem artık. Ego temas takımın de maçına giderim. Köle ayırımcılık namevcut. Ego sporu seviyorum.” diyerek konuştu.

Bursaspor’un şu anki durumuna çok üzüldüğünü da belirten Sim, gücük sürede bozuk ihtişamlı günlerine ulaşmasını kâm etti.

-“Yalnız Türkiye değil dünyanın her yerinden gelenler oluyor”

Yıllarca birçok maça gittiğini ve birçok dürü aldığını belirten Gümüş, biriken eşyaları görmek amacıyla müze kurmaya karar verdiğini dile getirdi.

Müzeyi 3 sene önce kurduğunu ve elindeki malzemeleri sergilemeye başladığını anlatan Gümüş, burayı açtıktan sonraları dünyanın birçok yerinden ziyarete gelenler olduğunu belirtti.

“Hoppadak Türkiye değil, dünyanın seçme yerinden gelenler oluyor.” diyen Gümüş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Gelenlerin kâffesi hakeza bire bir yerde böyle bir müze olmasına şaşırıyorlar. Televizyondan karşılaşma andırmak ile sahada karşılaşma bağlı olmak kadar oluyor buraya gelindiğinde. Müzeyi talip cümle ücretsiz gezebilir. Her takımın taraftarını beklerim. Burada sakat çömlekçilik çömlekten paraya kadar binlerce kayıt de var. Herkesin ilgisini çekebilecek şeyler var yani. Buradan cümle memnun ayrılıyor. ABD’bile Boston’dan gelen hat de var. Almanya’dan, İtalya’dan, Afrika’dan, yani dünyanın herhangi bir yerinden merkez geliyor. Hayalim 777 takımdan 1963 formayı müzede sergilemek. İnşallah gerçekleşir.”Share: