Aynı kişinin öldüğü, 141 kişinin zehirlendiği köydeki derede mikrobiyolojik kirlenme tayin edildi

Bolu’bile 1 kişinin öldüğü, 141 kişinin zehirlenme sebebiyle hastaneye kaldırıldığı Yuva köyünde, standartların üstünde mikrobiyolojik kirlenme tespit edilen akaret su ve araştırma kuyularının temas nev kullanımı yasaklandı.

Bolu merkeze ilişkin Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde Kurban Bayramı’nın akıbet günü itibariyle başlayan zehirlenme vakalarında 1 kişi öldü, 141 sevimli bile hastanelerde otama altına alındı. kanlı ishal ve gaseyan şikayeti ruhlu vatandaşların tıpkı kısmı kent dışındaki hastanelerde tedavi altına makbuz. Hastalardan 115’i yapılan tedavilerinin arkası sıra taburcu edildi.

“Mikrobiyolojik kirlenme tayin edildi”

Bolu Valisi Erkan Tığ başkanlığında toplanan İl Umumi Hijyen Meclisi Yuva köyü ile ilgili kullanılmamış kararlar aldı. Alınan kararlara bakarak, Izzet Su İşleri 5’inci Kesim Müdürlüğü eliyle Çaydurt deresinden alınan mostra sonuçlarında standartların üzerinde mikrobiyolojik kirlenme tespit edilmesi konusunda dere suyunun özellikle sulama ve istimal tutmak amacıyla değme tip kullanımı ikinci ayrımsız karara kadar kısıtlandı.

“Köydeki tesislere ilişik sondajlar denetlenecek”

Antrparantez, köy zarfında bulunan ve vatandaşlara ilgilendiren olan, mikrobiyolojik kirlenme tespit edilen etüt kuyularının üstelik gelişigüzel nev kullanımı ikinci benzeri karara büyüklüğünde kısıtlandı. Toplantıda, Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’ndeki işletme ve tesislere ilgili etüt kuyularının ilgilendiren kurumlarca denetlenmesi, kirlilik tayin edilenlerle ait olarak yasal işlemlerin yapılması kararlaştırıldı. Bu kararların uygulanmasında ihmal ve kusuru görülenlere veya kararlara uymazlık edenlere Genel Hıfzıssıhha Kanunu gereği yönetsel ceza kesileceği kaydedildi. – BOLU

Share: