Ayvacık Şenköy’de “Antep Fıstığı Hasat Şenliği” yapıldı

Çanakkale’de Şam Fıstığı üretiminin yüzde 95’inin karşılandığı Ayvacık ilçesine merbut Şapköy köyünde hasat şenliği düzenlendi.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünce birleştirme edilen izlence, yakarış edilmesi ve fıstıkların toplanmasıyla başladı. Elan sonradan köy meydanında üreticiler yoluyla yetiştirilen ürünlerin sergilendiği stantlar gezildi.

YANLIŞSIZ Tümen Çanakkale Saylav Jülide İskenderoğlu, korku duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra yaptığı konuşmada, çalışmaları sonucu diyar genelinde ekincilik alanında 2006-2021 yıllarında 3 bin 662 projeye mecmu 152 milyon atıfet ödemesinin gerçekleştiğini söyledi.

Geçen yıl ödenen tutma miktarının 309 milyon 13 bin 136 teklik olduğunu bildiren İskenderoğlu, “Eşsiz Takım Başkanvekilim Bülent Turan ile bu arada bilin kim yatırımcımıza değme zaman destek olamaya bitmeme edeceğiz. Bir omuzsa o omuz bizden. Rastgele antlaşma yatırımcımızın, üreticimizin, çiftçimizin, esnafımızın, öğrencimizin, emeklimizin birlikte olmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Ekrem Karadağ ise bu köyde 8 yıl önceki çıtlık ağaçlarına Şam Fıstığı aşılaması yapıldığını hatırlattı.

Yıllar içinde 200 bin ayn telkih yaptıklarını, beher ağaca 3 aşı olduğu düşünülürse tahminî 70 bin ağacın aşılandığını nâkil Karadağ, “Bunun beraberinde belki bunun 2-3 kalpsiz aşılanması gereken ağaç olduğunu biliyoruz. Bundan 20 sene ilk Şapköy köyümüzün fıstık üretimi 500-600 kilogram civarındaydı ama şu anda bu köyümüzde Şam Fıstığı üretimi 40 tonu buluyor. Geçen yıl 25 ton istihsal vardı, bu sene ise bu 40 tona çıktı. Bati bire bir rakamı yakaladık.” diye konuştu.

Konuşmaların sonrasında, saz dinletisi ve Ayvacık Halk Eğitimi Merkezi El Oyunları Ekibinin gösterisi izlendi. Çanakkale Valisi İlhami Denizköpüğü, Mebus Jülide İskenderoğlu ve protokol üyeleri eliyle “Genişlik Nitelikli Şam Fıstığı Üretimi Yarışması”nda dereceye giren üreticilere ödülleri ile fıstık yetiştiriciliği eğitimine katılanlara katılım belgesi ve sertifikaları verildi.

Konuklara hasat edilen Şam Fıstığı ikramının arkası sıra tarım sigortalarının önemi ve fıstık yetiştiriciliği için bilgilendirme ile Antep Fıstığı Hasat Şenliği sona erdi.

Programa, Ayvacık Kaymakamı İlker Eker, DÜRÜST Öğür İl Başkanı Naim Çalınmış, Çanakkale Ticaret Borsası Umumi Heyet Başkanı Kaya Üzen, çalım temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Share: