Babalarının ittiği yazboz tahtası arabalar ile kıyasıya yarıştılar

Babalarının ittiği tahta arabalar ile müthiş yarıştılar

RİZE Rize’dahi yıllardır anadan görme arkaç mevrut ve cümbüş meşgul anlar yaşanan Formulaz tahta makine yarışlarını bu kez anaokulu öğrencileri babalarının yaptıkları tahta arabalarla gerçekleştirdi.

Formulaz bu el Rize’nin Aksata ilçesinde kâin benzeri hususi okulda anaokulu öğrencileri amacıyla düzenlendi. Babalarının evlatları için yaptığı kara tahta arabaların nazik mücadelesi mülevven anlara sahne oldu. Yarışmada 12 anaokulu öğrencisi yarıştı. Konkur böylecene Miraç Münevver ve babası Bilal Aydın birinci oldu. Yarışmada sunma bereketli dizayn ödülünü ise Eslem Ziyalı aldı. Dereceye girenlere ise gram değerli armağan edildi.

“Asıl amacımız tahta makine kültürünü çocuklarımıza aktarmak”

Yapılan etkinliğin hedefinin tahta araba geleneğine gelecek nesillere aktarmak olduğunu tabir fail Formulaz Derneği Başbuğ Yardımcısı Mutlu Topal, “Zaman burada çocuklarımızla ebeveynlerinin güzel sıra geçirmelerine okulumuz çevirgeç oldu. Tıpkısı zamanda çocuklara önceki nesillerden gelen kültürümü para aktarımı çabası içerisindeyiz. Çocuklarımız ebeveyinleri ile bu arada hazırladıkları yazboz tahtası arabaları en domuzuna şekilde yarıştırarak bir numara olanlara altın bergüzar edeceğiz. Biz 13 yıldır Tunca Beldesinde yarışlarımızı yapıyoruz. Okulumuzdan da böyle aynı irade geldi. Bizde burada birlikte tıpkı konkur tahsis etmek istedik. Temel amacımız kara tahta araba kültürünü çocuklarımıza aktarma etmek. Çocukları yarıştırmak 2. planda. Babalarıyla iyice bire bir dil fail çocuklara armağan veceğiz” şeklinde konuştu.

“İlk kat yarıştım ve haddinden fazla eğlenceliydi”

Yazboz Tahtası arabasıyla yarışan Yıldız Halisdemir ilk kez yarıştığından etraf korktuğunu söyleyerek “İlk misil yarıştım ve haddinden fazla eğlenceliydi. Düşeceğim diye biraz korkuyordum ama düşmedim. Elan sonrada öğrendim doğrusu. İlk denediğimde virajlardan dönemiyordum. Sonradan virajlarda dönmeyi alıştım. İlk geldiğimde virajlardan korkmuştum. Çok eğlenceliydi” ifadelerini kullandı.

“Çocukken kara tahta makine yapardım”

Çocukken de namına tahta makine yaptığını tabir eden Halim Basa ise “Kara Tahta arabayı parça parça yaptık. Dolgun tıpkı zamanda yapmadık. Tekerleklerine 1 çağ uğraştık. Diğer parçalarında dahi 1 bölüm uğraştık. Bağımlı ki hepsinde arkadaşlarımızın birlikte yardımı oldu. Çocukken kara tahta makine yapardım. Galiba aynı yaştan sonraları ilk kez makine yapınca daha farklı oldu. Benim kızım arabaları sever. Akülü araba kullanmayı bile haddinden fazla seviyor. Tahta arabaya birlikte atlamak amacıyla çokça istekli” dedi.

Share: