Bafra Ovası’nda 130 bin ton çeltik rekoltesi bekleniyor

Edirne’nin İpsala ilçesinin arkası sıra sunma fazla çeltik üretiminin yapıldığı Samsun’daki Bafra Ovası’nda hasada başlandı.

Türkiye’nin arz ince akarsuyu olan Kızılırmak Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü yerde taşınan alüvyonlarla oluşan Bafra Ovası’nda bu yıl kestirmece 130 bin dekar alanda çeltik ekimi yapıldı.

Dekar başına sayı farkı 850 kilo verim alınan ovada çeltik hasat ediliyor.

Bafra Ekincilik Odası Başkanı Osman Tosuner, AA muhabirine, Bafra Ovası üzere çeltiğin koskocaman tıpkı tarım ürünü olduğunu söyledi.

Çeltik gurur fiyatından mutlu olduklarını tamlayan Tosuner, “Yer Mahsulleri Ofisi (TMO), 2022 dönemi çeltik hava fiyatını bildirme düşük ton başına 12 bin liralık ile yer efdal 15 bin liraya çıkardı. 2021 yılında 4 liralık olan çeltik gelgel fiyatı dört itmam arttı. Bu kıymet, üreticimizi canıyürekten memnun etti. Bu karşılık sayesinde gelecek yıllarda üretimin Bafra’de elan dahi artacağını düşünüyorum.” dedi.

“hava şartları hakeza giderse kalite daha erdemli olacak”

Tosuner, çeltikte bu sene 125 bin ile 130 ton beyninde rekolte beklediklerini dile getirerek şöyle bitmeme etti:

“Türkiye’nin pirincinin yüzde 16 ile 17’sini biz üretiyoruz. Ürüne eşit bazında bakarsak çiftçimiz 60 randımanı ton başına 13 bin 500 lira, 65 randımanı 14 bin 700 liraya satıyor. Bu görülmemiş aynı miktar. Antrparantez Bafra’üstelik, Ekincilik Güven Kooperatiflerinin faziletli miktarda hava yapacağı bildirildi. Onun birlikte TMO da hava yapacak. özel sektör da çeltik alımı yapıyor. Bunların çekicilik yapması üreticiye sunma nazik destektir.”

Tosuner, ürünün nitelikli olduğunu vurgulayarak, “Bafra pirincinin randımanı geçen yıldan henüz birinci sınıf. Hasadın başlamasıyla fay pirincin neredeyse muvaffakiyetsiz olduğunu görüyoruz. hava durumu böyle giderse kalitesi daha yüksek olacak. Birinci Sınıf dünyalık oldukça gurur üstelik o kadar faziletkâr tamam.” ifadelerini kullandı.

İkiztepe Ekincilik Güven Kooperatifi Başkanı Mecit Aytek dahi üyelerinin 1000 dönümden çok alanda çeltik tarımı yaptığını belirterek, “Dekar başına 850 ila 1050 kilo arasında mahsul alınmaktadır. Çeltik çekicilik fiyatı bu sene haddinden fazla fena hâlde. Motorin ve matbua pahalıydı amma fiyatlar bol olduğu üzere çeltikçimizin bu yıl yüzü gülecek.” diye niteleyerek konuştu.

Üretici Hüseyin Aytek de bu yıl verim ve fiyatın dolgunca olduğunu rapor ederek, “Bafra Ovası’nda ekilen umum ürünler birinci sınıf. Onun için ovada ekilen yalnız karpuz fiyatında biraz sorumluluk çektik. Ayrıksı mahsullerde nitelik ve eşit iyiydi.” dedi.

Necdet Özkan üstelik bu yıl çeltiğin verim ve fiyatından memnun olduklarını kaydetti.

Share: