Bafra Ovası’nda çeltik hasadı şenliği düzenlendi

Türkiye’nin yüce ovalarından Bafra’da çeltik hasadı şenliği gerçekleştirildi.

Türkiye’de, Edirne’nin İpsala ilçesinin arkası sıra 130 bin dekar ile sunu haddinden fazla çeltik üretiminin yapıldığı Bafra Ovası’nda hasat başladı.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Karaburç Mahallesi’ndeki hasat şenliğinde yaptığı konuşmada, Samsun’un şanlı tarım alanlarına erbap olduğunu söyledi.

Bafra Ovası’nın yılda 3 farklı im alabilen verimli topraklara erbap olduğunu tamlayan Görgüsüz, şunları kaydetti:

“Bafra ve Çarşamba ovalarımız ülkemizin koca ovalarından. Ama biz dahi istihsal planlaması yapmalıyız. Yani kaç emanet karpuz, birçok gönül mısır ekecek. Bunun üzere Bafra Kaymakamlığımız ile bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmayı Tarım Bakanlığımız ile geliştiriyoruz. Bafra’da yaptığımız bu projeyi Türkiye geneline yayabiliriz. Arzın çok olması fiyatlarda düşüşe illet olacaktır. Karpuzda olduğunu üzere.”

Markalaşmanın koskocaman olduğunu ve Bafra pirincinin özlük adıyla raflarda yer alması gerektiğini dile getiren Görgüsüz, “Markalaşmayı sağlamamız geçişsiz. Özellikle pirinçte markalaşma bizim için kebir. Bafra pirincine bambaşka esame verilmemeli. Bafra’da üretilen pirincimiz Bafra pirinci markası adına raflarda satılmalı.” dedi.

İl Ekincilik ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam ise Türkiye’birlikte üretilen çeltiğin yüzde 16’sının Samsun’da yetiştiğini, Bafra Ovası’ndaki çeltik üretiminin ise Türkiye’üstelik ikinci sırada olduğunu belirtti.

Konuşmaların arkası sıra pilav yiyecek yarışması düzenledi.Share: