Bahçeli, MHP TBMM Kol Toplantısı’nda konuştu: (2)

MHP Umumi Başkanı Oran Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız aracılığıyla Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize yönelik iyileştirici ve müspet açıklamaları tümüyle destekliyor, çok isabetli bulduğumuzu özellikle afişe etmek istiyorum.” dedi.

Bahçeli, partisinin ekip toplantısında, 2008 ve 2009 yıllarında yaptığı konuşmalarından gâh cümleleri sıralayarak, Türk milletini meydana getiren beşeri varlığın bir bölümünün da Alevi İslam inancını benimsediğini, bu akide sahiplerinin hars bütün bütün kâh beklentilerinin olduğunu anımsattığını söyledi.

Bu durumun görmezden gelinemeyeceğini, çözüm yolları üstünde gür niyetle kuma çabalama gösterilmesi gerektiğinin altını çizdiğini anımsatan Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız tarafından Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize yönelik iyileştirici ve olumlu açıklamaları yalnızca destekliyor, çokça isabetli bulduğumuzu alelhusus yayımlamak istiyorum. Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan’da açılışı yapılan, Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Okumuş ve Kırklareli’nde temeli atılan cemevlerinin bile güzel olmasını diliyorum.” dedi.

Bahçeli, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi Bektaşi Ekin ve Cemevi Başkanlığının kurulacak olmasını, cemevi hizmetlerinden yetişek faaliyetlerine kadar cümle çalışmaların, kurumsal çatı altında kamu güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecek olmasının, Alevi Bektaşi akide önderlerinden istek edenlere da bu kurumsal yapı bünyesinde kol verilecek olmasının milli angajman ve beraberliğe ulama sunacağını söyledi.

Reform mahiyetindeki bu gelişmelerin Alevi vatandaşlara ayrımsız inayet değil, gecikmiş haklarının oylumlu bire bir kısmının verilmesiyle ilgilendiren karar olduğunu ifade etmenin boyun borcu olduğunun altını çizen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Bizim geçmişten bugüne söylediğimiz dahi bunlardır. Unutmayalım kim yürekleri volkan üzere patlayanların avuçlarında çiçekler açamaz. Teessürat, ahlar, dokunaklı hatırat üzerinden tıpkı ati mensur edilemez. Alevi kardeşlerimizi sömürmek amacıyla kuyruğa girenlerin, koskocaman dinimizi yazmak üzere vesile kollayanların, mezhepçiliğin anlaşmazlık bakiyesini hararetli yilbik milli bünyemizi yarmaya çalışanların ne soyu soydur, hangi huyu huydur, ne dahi iddiaları iffetle maluldür. Tek bittabi Cenabıhak indinde akıbet diyanet İslam’dır ve yekpare Müslümanlar bile kardeştir.”

“Avrupa’evet enerji nakleden kuzey rotası artık güvensizdir”

MHP Umumi Başkanı Ululuk Bahçeli, BENDE ve Avrupa ülkelerinin ekonomideki faiz artırımının, dinginlik tehlikesini gündeme getirdiğini, besin ve erke güvenliğindeki darboğazların ise sıkıntılı benzeri sürecin işaretçisi olduğunu söyledi.

Global ekonominin bu sene için oranlama edilen nema oranının yüzdelik 3,2’ye, 2023 amacıyla üstelik yüzdelik 2,9’a düşürüleceğinin IMF Başkanı tarafından açıklandığını anımsatan Bahçeli, ayrıca Rusya’dan Almanya’evet doğal gaz taşıyan hatlarda meydana gelen sızıntının baltalama neticesinde olabileceğine dayalı iddiaların ise erke alanında kargaşa ve kutuplaşmaya kullanılmamış tıpkısı genişlik kattığını vurguladı.

Bahçeli, şunları kaydetti:

“Çıktı erke ihtiyacını güvenceye kabul etme stratejisinin önümüzdeki dönemde aut politikaların anne parametresi olacağı anlaşılmaktadır. Global ölçekte enerji tüketiminin yaklaşık üçte ikisi petrol ve natürel gaza dayanmaktadır. Enerjinin rezerv ve tüketim noktaları beyninde emin iletimi gelişigüzel talih üzere ciddi hedeflerden birisi haline gelmiştir. Avrupa’evet enerji nakleden yıldız rotası çıktı güvensizdir. Enerji jeopolitiği açısından gelişmeleri yorumladığımızda, Orta Doğu, Şark Akdeniz ve Kafkasya’daki zengin doğal gaz ve yer yağı kaynaklarının Avrupa’evet taşınmasında arz tehlikesiz ve güvenli terminal Türkiye’dir. Ülkemizin Libya ile imzaladığı hidrokarbon anlaşması tarihi nitelikte olup Mağribî ülkeleri hayli erinçsiz etmiştir.”

Bahçeli, Rusya Büyüklük Başkanı Vladimir Putin’in, Türk Akımının amaç alındığına müteveccih iddialarda bulunduğunu ve suçladığı ülkenin ise Ukrayna olduğunu söyledi.

Bu iddianın dikkatle takibi gereken benzeri gözdağı olduğunun altını çizen Bahçeli, “Rusya ile Ukrayna ortada; askeri, erke ve iletişim altyapılarına uzun menzilli faziletkâr hassasiyetli füzelerle yapılan saldırıların okkalı maliyetleri olacağı şüphesizdir. İki ülkenin da aklıselim ayrımsız çizgiye gelmesi havza ve acun barışı hesabına bire bir mükellefiyettir. Ayrıksı yandan Yunanistan’a erke taşıyan format TANAP’tır. Bu ülkenin Türkiye’ye inç sallamaktan vazgeçip sabrımızı taşırmaktan uzak durması enerji güvenliği açısından lehine tıpkı genişlik olacaktır.’ dedi.

“Türkiye enerji jeopolitiğinde kilit oyuncu”

Fehamet Bahçeli, Türkiye’nin enerji jeopolitiğinde kilit tıpkısı aktör olduğunu, pratik edilen hareketli, muvazeneli, ve milli aut politikanın Türk milletine bol bolamat ve yaşayış namına yansıdığını belirtti.

Millet ittifakının, Türkiye’nin büyüklüğünü anlayacak ufkunun olmadığını belirten Bahçeli, şöyle bitmeme etti:

“Zira seçme husus ortadadır. Türkiye’nin Putin’e tasdik olduğunu güç, cahiliyet ve çürük tıpkı dille gelecek süren İP Başkanı’nın bu işleri doğrusu kafası almaz, devleti, milleti, aut politikayı bilmesi üstelik söz konusu olmaz. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta canip tutan, Türkiye’yi ayrımsız kampa yerleştirmeye, dahası cepheye sürmeye müteharrik düşkünlük ittifakının barbar dürtülere, iradesiz politikalara denyo düştüğü tartışmasızdır. Rusya ile Ukrayna beyninde Türkiye eğer bire bir tarafsa, bu bile barışın, huzurun, silahların susmasının tavizsiz tarafıdır. İç ve aut odaklar bu sabit gerçeği kesinlikle ihlal edemeyecektir. Türkiye’yi inhitat partilerinin koalisyonu yönetiyor olsaydı, BENDE’nin cızık devriyesi, gelecek karakolu, apiko çekici eli olmaya hangi büyüklüğünde arzulu oldukları çokça balaban badire ve kazalar eşliğinde görülür ve ortaya çıkardı.

Türkiye’yi ihata etmek amacıyla mangal kabil kalpgâh lazımdır. Türkiye’yi sarmak amacıyla milli saygınlık ve milli ilgililik şuuru şarttır. Türkiye’yi idare etmek amacıyla nereden gelip nereye gittiğimizi gösteren tarihi süreci bilmek maltalık memat konusudur. Cezir ittifakında bunların hiçbirisi yoktur. Süpürülmedik eve meçhul mihman gelirmiş, bunların ellerine izin geçmiş olsaydı, Türkiye’yi seçme tip zılgıt ve felakete maruz ayla getirirler, böylece birlikte ‘adımız hıdır elimizden mevrut budur’ diye niteleyerek teslimiyetçiliğin dibini boylarlardı. Akarsu tersine dönünce uyuzlu direngen bittabi öne düşerse, inme ittifakı bile ancak dünya bilakis dönerse anlaşılmaz ve sulu emellerinde muvaffak olabileceklerdir.”

“Çekirdeksel savaş ihtimalinin konuşuluyor olması da fecaattir”

MHP Genel Başkanı Şevket Bahçeli, ÇAKER Başkanı Joe Biden’ın çekirdeksel cidal riskinin 1962 Küba Krizi’nden bu yana bildirme erdemli seviyede olduğunu açıkladığını, “Putin, çekirdeksel cebe kullanırsa dünya Armageddon ihtimaliyle yüz yüze kalır.” dediğini anımsattı.

Açıklamanın gözdağı tonunun çok efdal olduğunun altını çizen Bahçeli, “Bu ebat elden politik değil akide iyice aynı konudur. Biden’ın beyni sulansa de akli melekeleri tartışılsa de Armageddon tehlikesini gündeme taşıması bize göre tesadüfi değildir. Muhtemel felaketin gerçekleşmesi gelmek beşeriyetin maltalık ve erinç haklarına kast demek, dünyanın yıkımına çanak sancımak demektir. İnsanlık böylesi aynı vahşeti asla kaldıramayacaktır. Çekirdeksel cidal ihtimalinin konuşuluyor olması dahi fecaattir. Acun kuma beyin ve iradeyle barışçıl çabalarla bugünkü kırıcı ortamdan çıkmalıdır.” diye konuştu.

“MEMLUK’ye meni ulama seni tıpkı dolara ele verir”

Bahçeli, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun bu gelişmelerin gölgesinde ÇAKER’ye yaptığı ziyaretin “mutsuzluk, densizlik, cesaret” olduğunu söyledi.

Ziyaretin amacının, teknolojik ve ilmî gelişmelere yönelik düşünce alışverişinde gezmek olduğunun açıklandığını hatırlatan Bahçeli, ” Cumhuriyet’in ikinci yüzyıl vizyonunu en parlak beyinlerle tartışacaklarmış.” dedi.

“Utanın, utanın; bembeyaz us arıyorsanız milletimizin gözleri anlamak anlamak parlayan evlatlarına bakın.” diyen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Gazi Mustafa Kemal’in, ‘Bir Türk dünyaya bedeldir’ mirasına sarılın. Muhtaç olduğunuz kudreti uzaklarda değil, şayet varsa damarlarınızda arayın. Kılıçdaroğlu teknolojik ve ilmî gelişmeler hakkında hangi söyleyecek, neyi duymayı düş edecek, hangi ak pak beyinlerle bire bir araya gelecektir? Sayın Kılıçdaroğlu, bırak bu işleri, geç bu masalları, ağzında bal olan arının kuyruğunda iğnesi olur. Buna dahi haddinden fazla özen ten. Hep biliyor kim, KÖLE’ye Cumhur Reisi adaylığı üzere icazet almaya ya bile işaret edilecek ileri inhitat adayının ismini öğrenmeye gittin. Denenin, döne dolaşa geleceği yer evet tıpkısı kursak ya da tıpkısı değirmen taşıdır. Akarsu yatağını, kavara üstelik tepesini kesinkes bulacaktır. Sayın Kılıçdaroğlu, ağaca götürüm bükülür, suya güvenme dökülür, ESIR’ye işaret ilhak seni bir dolara ele verir. CHP Genel Başkanı’nın MEMLUK’ye yüz sürmesi, el açması, aman dilenmesi tek kelimeyle acizliktir, yetersizliktir, milletine arka dönmektir. Konfirmasyon reşit başa celal konmaz, konsa dahi haddinden fazla durmaz, duramaz.”

“İstanbul Belediyesi kıytırık dahi çok çalışıyormuş”

Bahçeli, İstanbul Büyükşehir Belediyesine ilgilendiren ayrımsız cenaze nakil aracında yüklü miktarda uyuşturucu yakalandığını anımsatarak, “Meğerse İstanbul Belediyesi hasis da çok çalışıyormuş. Bunlara kalsa, kaçakçılık meşru, arakçılık kolay, çapul bayağı, hainlik da demokratik benzeri haktır. Mezellet ittifakı işte budur. CHP’nin kaynak yüzü suçtur, kirdir, çamurdur, kokuşmuştur.’ dedi.

Heybet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin, Türk ve Türkiye yüzyılının stratejik gücü, hile güvenliği olduğunu söyledi.

Cumhur İttifakının, zalime aman vermeyen, teröriste fırsat tanımayan, Türk düşmanlarına ayn açtırmayan, kaime haklarının, buyruk yetkilerinin, milli çıkarların, kürenin değme köşesinde fedai tıpkı yürekle savunan kadir ve yüce tıpkısı kavim iradesi olduğunu vurgulayan Bahçeli, “Bu külhanbeyi ferman kilitleri açacak, perdeleri aralayacak, ufku aydınlatacak, sis bulutlarını dağıtacak, 2023 ve izleme eden yıllarda global çetin Türkiye’yi nesir ederek zalime Çetin, mazluma Yunus, mağduriyetin kuyusunda eksik biçarelere Yusuf olacaktır.” ifadelerini kullandı.

(Bitti)

Share: